Ratowo: XIII Europejskie Dni Dziedzictwa w Zespole klasztornym
11 września 2023 | 21:23 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
Piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, prelekcja o kulturze dworskiej, zwiedzanie zabytkowego kompleksu oraz Msza św. znalazły się w programie XIII Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się w XVIII-wiecznym Zespole klasztornym w Ratowie (diecezja płocka). Przyświecało im hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Europejskie Dni Dziedzictwa na terenie XVIII-wiecznego Zespołu klasztornego w Ratowie zainaugurowała Msza św. w intencji mieszkańców Europy. Potem odbył się plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, z atrakcjami dla całych rodzin. Motywem przewodnim były dzieje Ratowa i okolic, opowiadane przez pryzmat Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, chorążego płockiego, pierwszego znanego z imienia właściciela ziem ratowskich. Jego gniazdem rodowym był Radzanów nad Wkrą, położony w sąsiedztwie Ratowa.
W programie pikniku, którego głównym celem było przybliżanie kultury rycerskiej, znalazł się m.in. turniej konny, pokazy pojedynków rycerskich, gawędy o historii Ziemi Zawkrzeńskiej i płockiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne czy prelekcje poświęcone niematerialnemu dziedzictwu kultury dworskiej, zwłaszcza poezji, muzyce, tradycjom kulinarnym.
W ramach EDD można było zwiedzić z przewodnikiem ratowski kompleks o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej a zwłaszcza unikatowe, rokokowe wnętrze kościoła pw. św. Antoniego, czerpiącego swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego.
W wydarzeniu wzięły udział trzy grupy rekonstrukcyjne: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej, Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta oraz grupa rekonstrukcyjna Stajni Tarpan.
Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu województwa mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie. Naukowo. O baroku i rokoku. Ciut inaczej w piątym roku”.
Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 roku. Osada była wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego w 1380 r. do grobu św. Jakuba w Composteli i który sprawował ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV.
Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również XVII-wieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w osiemnastowiecznym wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza. Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.