Ratowo – zakończenie obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego
18 marca 2024 | 15:26 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie (w diecezji płockiej) odbyło się uroczyste zakończenie obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego. – Jeśli ziarno obumrze, wyda plon obfity. Poświęcenie tych bohaterów nie poszło na marne – podkreślił ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium.
Rocznicowa uroczystość rozpoczęła się Mszą św. celebrowaną przez ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, rektora Sanktuarium, w intencji Powstańców Styczniowych, zwłaszcza poległych w Bitwie pod Wróblewem koło Ratowa.
W homilii ks. rektor nawiązał do poświęcenia powstańców oraz do ich świadomej decyzji, by podjąć walkę, skazaną wprawdzie na militarną klęskę, ale skutkującą „trwałym zakorzenieniem polskości w umysłach nie tylko samych walczących, ale też przyszłych pokoleń”.
– Jeśli ziarno obumrze, wyda plon obfity. Poświęcenie tych bohaterów nie poszło na marne. Jak wskazał marszałek Józef Piłsudski, powstańczy zryw zaszczepił na trwałe w sercach następnych pokoleń pragnienie wolności, które zaowocowało odzyskaniem przez Polskę niepodległości – podkreślił ks. Pawłowski.
Po Mszy św. historyk prof. dr hab. Leszek Zygner, prorektor Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie wygłosił referat pt. „Kasaty zakonów diecezji płockiej po upadku Powstania Styczniowego”. Wskazał na ważną rolę duchowieństwa, w tym ratowskich ojców bernardynów, którzy „krzewili ducha narodowego, a także udzielali pomocy walczącym”.
Następnie uczestnicy spotkania udali się do lasu we Wróblewie pod obelisk – mogiłę w której spoczęło około stu powstańców poległych w obronie Radzanowa i okolic przed oddziałami kozackimi w dniach 20-21 marca 1863 r.
Uroczystości pod obeliskiem rozpoczęła wspólna modlitwa w intencji poległych. W dalszej kolejności młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie zaprezentowała program artystyczny. Obchody zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem powstańczym.
Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego odbyły się pod hasłem „Gloria victis et gloria memoribus”. Chwała zwyciężonym oraz chwała tym, którzy pamiętają”. W programie obchodów znalazły się prelekcje historyczne, koncerty patriotyczne (w zabytkowym Zespole Klasztornym w Ratowie oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku), rajd rowerowy szklakiem miejsc pamięci powiatu mławskiego, a także rekonstrukcje plenerowe i impresje poetyckie.
Podjęte inicjatywy zorganizowało Sanktuarium Diecezjalne pw. św. Antoniego w Ratowie, we współpracy z gminą Radzanów, Zespołem Szkół w Radzanowie oraz organizacjami pozarządowymi z Mazowsza północnego.
21 marca 1863 r. w lesie we Wróblewie koło Radzanowa nad Wkrą generał Zygmunt Padlewski, dowódca Powstania Styczniowego na Mazowszu, stoczył jedną z najkrwawszych bitew z kozakami, w której zginęło ponad stu powstańców, a tyle samo było rannych. Rosjanie przerwali bitwę, co uratowało resztę oddziału. Klęska pod Wróblewem przyspieszyła upadek powstania na tym terenie. Bernardyni z pobliskiego Ratowa, którzy pomogli powstańcom i ludności cywilnej, zapłacili za to wysoką cenę w postaci kasaty klasztoru.
Gen. Zygmunt Padlewski zginął dwa miesiące później: o świcie 15 maja 1863 r. został rozstrzelany przez Rosjan z Płocku. W dniu egzekucji miał 27 lat. Wyrok śmierci oznaczał, że więzień nie podjął żadnej współpracy z aparatem carskim, rozpracowującym siatkę powstańczą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.