Drukuj Powrót do artykułu

Ratowo: zakończyły się Dni św. Antoniego

20 czerwca 2016 | 20:57 | eg Ⓒ Ⓟ

„Miłosierdzie wobec ubogich leczy trud skąpstwa i czyni duszę piękną” – słowa św. Antoniego z Padwy były mottem Dni św. Antoniego, które zakończyły się w Ratowie w diecezji płockiej. W programie były wspólne nabożeństwa, rekonstrukcyjne widowiska historyczne, zwiedzanie zabytku oraz poświęcenie lilii i chlebków – symboli Świętego. W dniach wzięło udział około 5 tys. osób.

Najważniejszym wydarzeniem Dni św. Antoniego była Msza św. Sanktuarium św. Antoniego, której przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. W homilii nawiązał do ewangelicznego obrazu posłania siedemdziesięciu dwóch uczniów przez Chrystusa, którym została dana wielka moc uzdrawiania, wypędzania złych duchów, czynienia cudów.

„Po nich to dzieło podjęli inni – setki, tysiące, miliony – i tych w sutannach i tych w habitach i tych w odzianych w świeckie stroje. Jednym z nich był św. Antoni z Padwy, który jest przykładem właściwie odczytanego i pięknie wypełnione powołania” – podkreślił hierarcha.

Zwrócił się też do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji powołań kapłańskich, bowiem sferę tę „dotknął kryzys współczesnego przywiązanego do dóbr doczesnych świata”.

Mszę św. zakończył liturgiczny obrzęd poświęcenia obrzęd poświęcenia liii, które są symbolem św. Antoniego oraz chlebków, przypominających, że jednym z najważniejszych aspektów nauczania świętego było czynienie dzieł miłosierdzia oraz jałmużny wobec najbardziej potrzebujących.

W programie dni znalazły się ponadto warsztaty o unikatowym na Mazowszu stylu architektonicznego płonącego rokoko, w jakim zbudowano sanktuarium i klasztor. Pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem odrestaurowanego w 2015 roku wnętrza południowo-wschodniego skrzydła i ogrodów. Uczestnicy dni obejrzeli też impresję teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim” w reżyserii oraz wykonaniu Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego w Płocku.

Zwieńczeniem Dni św. Antoniego były 19 czerwca VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne, w czasie których szwadron kawalerii Wojska Polskiego zaprezentował pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią. Natomiast jeźdźcy ze stajni Tarpan pokazali sztukę ujeżdżania koni z elementami woltyżerki konnej.

Główną atrakcją pikniku była rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą, w której wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów oraz ponad 20 koni. W widowisku zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne. Odbył się też koncert pieśni patriotycznych z wykonaniu Marty oraz Pawła Stawińskich.

W Dniach św. Antoniego udział wzięło około 5 tys. osób, w tym uczestnicy pielgrzymki z Radzanowa do Ratowa, która została wznowiona w ubiegłym roku, po kilkudziesięciu latach przerwy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Ratowo: zakończyły się Dni św. Antoniego

15 czerwca 2015 | 11:42 | eg Ⓒ Ⓟ

Około 5 tysięcy osób z całej Polski wzięło udział w Dniach św. Antoniego, które 12-14 czerwca pod hasłem „Dobroć i pokora są najmilsze Bogu i ludziom. Człowiek dojrzewa w pokorze serca”, odbywały się na terenie sanktuarium diecezjalnego w Ratowie, w diecezji płockiej. Dni te były głównym wydarzeniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 820. rocznicy urodzin św. Antoniego.

Głównej Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Zwrócił w niej uwagę na wagę wewnętrznej przemiany św. Antoniego, z wychowywanego w poczuciu dumy z bycia synem rycerskim, w syna duchowego św. Franciszka, „żebraczyny z Asyżu”, który sensem swego ziemskiego życia uczynił dobroć i pokorę, bez względu na okoliczności losu.

„Być może wydaje nam się, że to nie jest pobożność na dzisiejsze czasy" – powiedział ks. Jarosz. "Jednak jeśli głębiej wnikniemy w postawę życiową św. Antoniego, wtedy okazuje się, że będzie to kwintesencja życia chrześcijanina, który dąży do zbawienia duszy, poprzez wnikliwe zgłębianie tajemnicy miłości Boga i bliźniego. W tym kontekście jest to postawa ponadczasowa" – akcentował rektor.

Przywołał też odnawianą ostatnio w wielu diecezjach ideę bractwa św. Antoniego, jako wspólnoty modlitewno-charytatywnej, której celem jest podążanie za przykładem patrona. Odnowione po 350 latach bractwa powstały w ciągu ostatnich kilku lat przy sanktuariach antoniańskich w Warszawie, Łodzi, Jaśle, Radecznicy, ale też w Ratowie. Zjawisko to dowodzi, iż pomimo upływu wieków nauczanie św. Antoniego nadal „porusza serca ludzkie”.

W czasie Dni św. Antoniego odbyło się spotkanie informacje dla kandydatów do Bractwa św. Antoniego i zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kościoła.

Zwieńczeniem dni były V Ratowskie Spotkania Patriotyczne, z Mszą św. pod przewodnictwem rektora ratowskiego sanktuarium ks. Bogdana Pawłowskiego. Odbyły się pokazy musztry kawaleryjskiej, pokaz władania szablą i lancą w wykonaniu Federacji Kawalerii Ochotniczej, koncert pieśni patriotycznych mławskich muzyków Pawła i Marty Stawińskich oraz widowisko historyczne „Ratowo 1920", w którym ze szczególnym aplauzem widzów spotkała się szarża kawaleryjska na 20 koni.

W widowisku tym zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, m.in. ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, Federacji Kawalerii Ochotniczej, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, Towarzystwa Historycznego roku 1920, Jednostki strzeleckiej „Strzelec” z Płońska, Ludności Cywilnej z Mławy.

W Dniach św. Antoniego wzięło udział około 5 tysięcy osób z całej Polski, w tym pątnicy, którzy doszli z Radzanowa nad Wkrą do Ratowa w odnowionej po latach pieszej pielgrzymce. Ich przewodnikiem był ks. Zbigniew Morawski, ekonom płockiego seminarium.

Św. Antoni z Padwy, Antoni Padewski (Fernando Martins de Bulhões), urodził się 1195 r. w Lizbonie, zmarł 13 czerwca 1231 r. w Arcelli k. Padwy) był portugalskim teologiem, franciszkaninem, prezbiterem i doktorem Kościoła. Pochodził z bogatej, szanowanej rodziny. Wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Studiował dzieła klasyków łacińskich i święte księgi. W 1219 r, otrzymał święcenia kapłańskie. Kiedyś przez przypadek poznał pięciu franciszkanów podążających do Maroka, aby nauczać muzułmanów. Ferdynand był pod wrażeniem ich prostego, ubogiego, pogodnego stylu życia. Rok później otrzymał wieści, że zginęli oni śmiercią męczeńską. W 1220 r. opuścił zakon kanoników regularnych św. Augustyna i wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych) z nadzieją wyjazdu na misje do Maroka i poniesienia tam śmierci męczeńskiej za głoszenie Ewangelii. W zakonie franciszkańskim przyjął imię Antoni i rozpoczął studiowanie myśli św. Franciszka, Pisma Świętego, udzielał się w pracy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Jego kazania stały się sławne. Szczególny dar wymowy gromadził przy nim wielkie tłumy.

Wyruszył do Maroka, aby tam nauczać. Jednak choroba nie pozwoliła mu kontynuować podróży. Podjął pracę w przytułku dla ubogich w pobliżu Forlì we Włoszech. Następnie przełożeni wysłali go w celu głoszenia Ewangelii w Lombardii. Antoni pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie. Pracował też jako wysłannik kapituły do papieża Grzegorza IX. W 1230 r. osiadł w klasztorze Świętej Marii w Padwie. Zachorował na puchlinę wodną i zmarł mając 36 lat. Był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w., elokwentny, ze świetną pamięcią, szeroką wiedzą i silnym, czystym głosem. W miejscu grobu św. Antoniego, zwanego Il Santo, wznosi się dziś potężna bazylika, jedno z najpopularniejszych sanktuariów w Europie. Proces kanonizacyjny św. Antoniego był najkrótszym w historii Kościoła katolickiego, został kanonizowany 30 maja 1232 r. przez papieża Grzegorza IX, a więc zaledwie 352 dni po śmierci. 16 stycznia 1946 r. papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła. Jego wspomnienie lub święto w Kościele katolickim obchodzone jest w rocznicę śmierci 13 czerwca.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Ratowo: zakończyły się Dni św. Antoniego

16 czerwca 2014 | 12:42 | eg Ⓒ Ⓟ

Piknikiem religijno-historyczny, z widowiskiem zakończyły się doroczne Dni św. Antoniego w Ratowie w diecezji płockiej (12-15 czerwca). Około 3 tysięcy osób miało okazję uczestniczyć w Mszy św. pod przewodnictwem ks. Bogdana Pawłowskiego – rektora sanktuarium diecezjalnego w Ratowie oraz obejrzeć widowisko rekonstrukcyjne pt. „Ratowo 1920 – Radzanów 1939”, z udziałem wielu grup rekonstrukcyjnych.

Tradycyjnie Dni św. Antoniego zakończyły się piknikiem religijno-historycznym pod nazwą IV Ratowskie Spotkania Patriotyczne. W tym roku odbyły się one pod hasłem: „Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszniejsze doświadczenia dziejów” (Jan Paweł II).

Spotkanie rozpoczęto Msza św. pod przewodnictwem rektora sanktuarium ks. Bogdana Pawłowskiego. W kazaniu przywołał on słowa św. Augustyna „Bóg jest miłością; bo Ojciec, Syn i Duch Święty są jedno”.

„Jednym z najszlachetniejszych przejawów miłości wobec bliźnich jest miłość Ojczyzny, zwłaszcza w czasach wojny, gdy patriotyzm oznacza gotowość do złożenia na jej ołtarzu najwyższej ofiary ze swojego życia. Obowiązkiem tych, którzy mogą dzisiaj cieszyć się wolnością, jest kultywowanie pamięci o bohaterach, poległych w obronie ziemi i wiary swoich przodków, bohaterach, dzięki którym naród nasz przetrwał najstraszniejsze doświadczenia dziejów” – podkreślił ks. Pawłowski.

Po Mszy św. odbyły się pokazy musztry kawaleryjskiej oraz umiejętności władania bronią, w wykonaniu Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Główną atrakcją pikniku religijno-historycznego było widowisko „Ratowo 1920 – Radzanów 1939”, w którym zaprezentowane zostały fragmenty historii Ratowa i najbliższych okolic: obrona ludności przed napadem oddziału bolszewickiego w 1920 roku, ataki hitlerowskie we wrześniu 1939 roku oraz odbicie jeńców z posterunku niemieckiego, dokonane przez Armię Krajową w 1944 r.

W widowisku uczestniczyły liczne grupy rekonstrukcyjne m.in. z Ciechanowa, Iłży, Sochaczewa, Płocka, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Olsztyna, jak również najmłodsi rekonstruktorzy ze szkoły w Radzanowie.

W uroczystości, będącej zwieńczeniem Dni św. Antoniego wzięli udział przedstawiciele parlamentu, samorządu, oświaty oraz około trzech tysięcy widzów z całego diecezji płockiej i diecezji ościennych. Patronat honorowy nad IV Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków powiatu mławskiego oraz gminy Radzanów, które zawarły z sanktuarium w Ratowie umowę partnerstwa. Podpisano ją w celu intensyfikacji wspólnych działań na rzecz ochrony ważnego dla dziedzictwa kulturowego miejsca, jakim jest XVIII-wieczny zespół sakralny w Ratowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.