’Ręce Życia’ – ogólnopolska inicjatywa wspierania położnych
04 marca 2014 | 16:07 | kj, aw Ⓒ Ⓟ
„Ręce Życia” – to ogólnopolska inicjatywa, która ma pomóc położnym w odmowie uczestniczenia w aborcji i innych zabiegach, które są niezgodne z ich sumieniem.
Choć w Polsce obowiązuje klauzula sumienia i lekarze, pielęgniarki, położne, mają możliwość odmówić uczestniczenia w czynnościach niezgodnych z zasadami moralnymi, w praktyce okazuje się, że nie jest to proste. Pokazał to przypadek położnej z rzeszowskiego szpitala Pro Familia, Agaty Rejman, która ujawniła, że w placówce wykonuje się zabiegi aborcji. Szpital zażądał od niej 50 tys. zł zadośćuczynienia i sprostowania informacji. Po tym, jak jej sprawa została nagłośniona, odezwało się wiele osób z całej Polski, które są w podobnej sytuacji. Dlatego grupa inicjatywna zdecydowała się powołać do życia stowarzyszenie „Ręce życia” i portal poświęcony tym zagadnieniom.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej senator Kazimierz Jaworski oraz mec. dr Paweł Bała, reprezentujący grupę założycielską, przedstawili nową organizację. Podstawowym celem stowarzyszenia jest pomoc osobom, które znalazły się lub znajdą w sytuacji podobnej, jak Agata Rejman. Potrzebna jest wymiana informacji i miejsce, gdzie można jej zasięgnąć, począwszy od wzoru klauzuli sumienia i sposobu, w jaki pracownicy służby zdrowia powinni złożyć oświadczenie o powołaniu się na nią. Wobec niejasności przepisów bardzo cenne są wszelkie doświadczenia praktyczne. W jaki sposób pracodawcy reagują na takie sytuacje, jakie działania próbują podejmować, by w praktyce zablokować możliwość powoływania się na klauzulę sumienia. Przykładowo Agaie Rejman i jej koleżanki pracodawca usiłował początkowo im wmówić, że położne nie mogą się powoływać na klauzulę sumienia w przypadku tzw. zabiegu usuwania ciąży. Położne przecież nie wykonują tego zabiegu, a jedynie czynności pomocnicze, w rodzaju wyniesienia szczątków zabitego dziecka.
Na przykładzie Agaty Rejman widać również, że dochodzi do konfliktów prawnych. Pro Familia posunęła się nawet do tego, że zażądała od położnej 50 tys. zł za rzekome naruszanie dóbr osobistych, które miało polegać na tym, że powiedziała, że w szpitalu zabija się dzieci, a oni przecież tylko przeprowadzają zgodne z prawem zabiegi aborcyjne. W takich sytuacjach nowe stowarzyszenie będzie starało się udzielać rad, a w miarę możliwości obejmować pokrzywdzonych opieką prawną.
Innym celem stowarzyszenia będzie doprecyzowanie przepisów o klauzuli sumienia oraz rozciągniecie jej na inne grupy zawodowe, np. na farmaceutów. Doprecyzowanie przepisów polegać musi przede wszystkim na ich ujednoliceniu. Dziś klauzula sumienia w przypadku lekarzy a z drugiej strony pielęgniarek i położnych to odmienne zapisy, co nie znajduje żadnego wytłumaczenia. Doprecyzowany też musi zostać sposób powoływania się na klauzulę oraz w którym momencie pracownik służby zdrowia może to zrobić, w jakiej formie, itp.
W dniu dzisiejszym stowarzyszenie składające się z położnych, prawników i etyków i osób zaangażowanych w obronę życia rozpoczyna swoją działalność. Od dzisiaj skontaktować się można przez stronę internetową: www.recezycia.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.