Reformowany biskup w związku z aferą ws. ułaskawienia pedofila rezygnuje z pełnionej funkcji
22 lutego 2024 | 17:40 | ekumenizm.pl | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Kryzys polityczny na Węgrzech, który doprowadził do dymisji prezydent Katalin Novák oraz demonstracji ulicznych, znalazł również kościelne ujście. Z funkcji przewodniczącego Synodu Reformowanego Kościoła Węgier ustąpił bp Zoltán Balog, który był bezpośrednio uwikłany w kontrowersyjne ułaskawienie pedofila.
Przypomnijmy, że prezydent Węgier Katalin Novák podała się do dymisji po tym, jak dziennikarze upublicznili sprawę ułaskawienia mężczyzny, który tuszował sprawę pedofilii. Skazany wicedyrektor domu dziecka chronił swojego przełożonego, wiedząc, że ten wykorzystuje dzieci i nic nie zrobił, aby chronić podopiecznych. Dziennikarska publikacja wywołała potężne trzęsienie ziemi. Na premiera Viktora Orbana spadł grad krytyki za zbyt powolne i późne działanie, a jego partia Fides musi zmagać się z protestami społecznymi. Do dymisji podała się również Judit Varga, ministra sprawiedliwości i niedoszła liderka list rządzącego Fidesu do Parlamentu Europejskiego.
Sprawa nabrała również kościelnego wymiaru. Trzecią dymisją w związku ze sprawą jest dymisja bp. Zoltana Baloga, należącego do ścisłych władz zwierzchnich Reformowanego Kościoła Węgier, drugiego po Kościele rzymskokatolickim wyznania chrześcijańskiego na Węgrzech. Bp Balog, który w przeszłości polityk i minister w rządach Orbana, był również doradcą prezydent Katalin Novák. Zarówno prezydent Novák, jak i premier Viktor Orbán są wiernymi Reformowanego Kościoła Węgier.
Po dymisji prezydent Novak bp Balog przyznał, że jako jej wieloletni doradca i mentor, doradzał jej ułaskawienie skazanego za tuszowanie pedofilii mężczyzny. Postawa biskupa spotkała się z potężną krytyką zarówno w Kościele, jak i w mediach, także państwowych. Balog zrezygnował z funkcji duchownego przewodniczącego Synodu Kościoła, najważniejszego organu władzy węgierskich kalwinistów.
Balog jest również biskupem diecezji naddunajskiej, jednej z czterech diecezji reformowanych na Węgrzech i póki co nie zdecydował się na złożenie tej funkcji. W specjalnym wystąpieniu bp Balog przyznał, że popełnił duży, polityczny błąd, ale uczynił to w sprawie o ułaskawienie. Podkreślił, że nie chce szkodzić Kościołowi, dlatego ustępuje ze stanowiska władz zwierzchnich Kościoła. Dymisja biskupa nie wyciszyła jednak krytyki – wielu duchownych domaga się, aby Balog jak najszybciej złożył posługę biskupa.
Monika Horna-Cieślak: traktuję Kościół katolicki jak partnera do rozmowy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu
Jak już informowaliśmy w naszym serwisie, Reformowany Kościół Węgier ma ogromne wpływy w krajowej polityce. Jest on jednym z elementów konserwatywno-nacjonalistycznej polityki Viktora Orbana. Wielu członków rządu Orbana należy do Reformowanego Kościoła Węgier i pełniło lub pełni w nim różne funkcje. Także sama prezydent Katalin przed objęciem urzędu była szefową kościelnej organizacji charytatywnej, a sam Balog był posłem, a w latach 2012‑2018 ministrem ds. zasobów ludzkich, odpowiedzialnym za sprawy społeczne, młodzieży, zdrowia, edukacji oraz kultury i sportu.
Po 12 latach w polityce Balog zdecydował się na powrót do służby kościelnej, jednak zachował duże wpływy w polityce. Jego Kościół legitymizował politykę Orbana i jednocześnie korzystał materialnie z bliskich relacji premierem i jego nomenklaturą. Za czasów Orbana państwo subwencjonowało remont prawie 2 tys. kościołów reformowanych oraz dołożyło się do budowy kilkuset nowych. Poświęcenie jednego z nich odbyła się podczas transmitowanego na żywo nabożeństwa, podczas którego przemawiał Viktor Orbán.
W 2018 roku Balog otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Bp Balog wielokrotnie przebywał w Polsce, a w 2023 roku był również jednym z asystentów [odpowiednik współkonsekratora] podczas uroczystości wprowadzenia w posługę biskupa zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.