Drukuj Powrót do artykułu

Rejs Niepodległości w Singapurze

14.10.2018 , mm / mip, Singapur Ⓒ ℗

Sample Fot. Rejs Niepodległości

Na pokładzie polskiego żaglowca, który opływa świat w Rejsie Niepodległości, zmienił się kapitan statku oraz załoga. Stery komendanta oddał kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, który kierował statkiem od początku Rejsu czyli od 20 maja. Jego zadania przejął kpt. Rafał Szymański.

– Rolą komendanta na statku jest nie tylko prowadzenie jednostki, ale także kształtowanie postaw i hartowanie ducha młodzieży. Na morzu konieczna jest niemal wojskowa dyscyplina i zapał do pracy, która wymaga poświęcenia. W takich warunkach młodzi ludzie poszukują wzorców do naśladowania, autorytetów i tutaj jest nim przede wszystkim komendant – mówi Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Na pokład weszła też nowa załoga oraz kolejna grupa uczestników, laureaci konkursu Rejs Niepodległości oraz praktykanci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dla których ten etap Rejsu jest nową rzeczywistością.

Zmienił się też kapelan. Ks. Michała Siennickiego zastąpił ks. Paweł Pruszyński.Podczas rejsu na żaglowcu odbywają się codzienne Msze święte. – Dzięki obecności kapłana uczestnicy rejsu i załoga mają także okazję do spowiedzi i rozmów duchowych, a tych nie brakuje. Młodzież, w większości po raz pierwszy na morzu, odcięta od kontaktów nie tylko przez odległość, ale także przez brak dostępu do internetu, w zetknięciu z żywiołem jakim jest morze, potrzebuje wsparcia duchowego – mówi prezes Fundacji Salvatti.pl, ks. Jerzy Limanówka.

Teraz żaglowiec zmierza w kierunku Szanghaju, gdzie dotrze 2 listopada.

Celem Rejsu Niepodległości jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz promocja Polski w portach zagranicznych. W Singapurze na pokładzie statku miała miejsce promocja polskich produktów w ramach akcji „Polska smakuje”. Wymieniając się na statku, młodzież i załoga skorzystała z Polskich Linii Lotniczych LOT, które połączenia z Warszawy do Singapuru uruchomiły w maju tego roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.