Rekolekcje dla pań posługujących na plebaniach
11 maja 2010 | 16:10 | ks. mcz Ⓒ Ⓟ
Tożsamość i misja kobiety posługującej na plebanii – to temat rekolekcji dla gospodyń, które miały miejsce w Nowym Opolu. Spotkanie, które rozpoczęło się 10 maja, prowadził jako rekolekcjonista ks. dr Leszek Slipek, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.
– Gospodyni na plebanii ma świadomość, że bierze udział w czymś wielkim, ale z tego powodu nie może czuć się uprzywilejowana ani wynosić się nad innych – mówił rekolekcjonista. – Zanurzona w życiu parafialnym, uczestniczy w nim i wie, że nie wszystko jest dla niej. Wpatrzona jest w Maryję, która stała u boku Syna.
Wymieniał cechy dobrej gospodyni. Musi być ona gospodarna, podnosić swoje kwalifikacje z zakresu prowadzenia domu, gotowania. Ale miejsce pełnionej posługi jest dla niej okazją do wzrastania w wierze. Bliskość kościoła sprawia, że gospodyni w wolnej chwili może iść na modlitwę i osobistą adorację. Właściwe zachowanie gospodyni – zdaniem ks. Slipki, podnosi godność parafii. Powinna być to osoba odpowiedzialna za swój wygląd, wypowiadane słowo, umiejąca zachować dyskrecję. Nie może wykazywać zainteresowania księdzem jako mężczyzną. Ma służyć bezinteresownie i ofiarnie, ale nie jak matka, siostra czy żona. Jej rola nie polega na wychowywaniu księdza.
Z drugiej strony – jak podkreślał ks. Slipek – należy pamiętać, że gospodyni nie jest służącą. Praca gospodyni jest służbą Bogu. Ponadto ks. dr Slipek przestrzegał panie przed dwoma niewłaściwymi postawami w relacji do kapłanów: matkowaniem i wścibskością. – Matkowanie to próba zastępowania księdzu matki. Przejawia się w przesadnej trosce o księdza, o jego zdrowie, kontakty z innymi. Natomiast wścibskość polega na niepotrzebnym wtrącaniu się do cudzych spraw, interesowaniu się życiem innych – mówił rekolekcjonista.
W programie rekolekcji centralne miejsce zajmuje Eucharystia i słuchanie Słowa Bożego. Uwzględniono również nabożeństwo różańcowe, majowe i celebrację sakramentu pokuty. Dużym zainteresowaniem uczestniczek cieszyło się spotkanie z Janem Wojciechem Piekarskim, ambasadorem ad personam, profesorem Europejskiej Akademii Dyplomacji, które odbyło się we wtorek, 11 maja. W swojej wieloletniej karierze dyplomatycznej Jan Wojciech Piekarski pełnił wiele funkcji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zajmując się m.in. problematyką stosunków z państwami Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. W latach 1994-1997 był szefem Protokołu Dyplomatycznego MSZ. Za granicą pełnił m.in. funkcje: I sekretarza ambasady w Teheranie (1977–1981), ambasadora w Islamabadzie (1984-1989), szefa sekcji interesów amerykańskich w Bagdadzie (1991–1994), ambasadora w Królestwie Belgii i Wielkim Księstwie Luxemburga (1998–2002), a także w państwie Izrael (2003 –2006). Prowadził wykłady z zakresu protokołu dyplomatycznego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Ambasador wygłosił do uczestniczek rekolekcji wykład z prezentacją multimedialną na temat kodeksu właściwego postępowania. Z wykładu można było się dowiedzieć wielu praktycznych informacji dotyczących prezencji, zasad powitań, nakrywania do stołu, rozsadzania gości przy stole, sporządzania menu i zaproszeń na przyjęcie. Podobny wykład Jan Piekarski wygłosił do księży i kleryków.
Rekolekcje dla gospodyń posługujących na plebaniach odbywają się po raz pierwszy w diecezji siedleckiej. Organizatorem jest Wydział Duszpasterski Kurii na czele z jego Dyrektorem ks. Markiem Paluszkiewiczem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.