Rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy na Jasnej Górze
08 lutego 2022 | 22:11 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Duszpasterstwo wśród ludzi pracy ogarnia każdą dziedzinę życia, każdy rodzaj służby poprzez pracę – zauważył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski jest tegorocznym kaznodzieją w czasie trwających na Jasnej Górze rekolekcji duszpasterzy ludzi pracy. Tradycja mianowania w polskich diecezjach kapelanów środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój status ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej. Kapelanem Solidarności był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który teraz jest patronem ludzi pracy.
– Duszpasterstwo ludzi pracy poprzez obecność kapłana obejmuje dziś nie tylko tych, którzy wykonują ciężką fizyczną pracę np. w hutach, fabrykach, jak to bywało dawniej, ale dotyczy każdego rodzaju służby poprzez pracę, a więc także np. ludzi kultury czy oświaty – powiedział abp Depo.
Podkreślił, że to bardzo ważne, by zwłaszcza kapłani, mieli szerokie spojrzenie na potrzeby głoszenia Ewangelii w różnych środowiskach, bo „widzimy jak często budowany jest dziś świat bez odniesienia do Boga”. – Jak np. ludzie kultury próbują tworzyć rzeczywistość opartą na własnych prawach, normach i wzorcach, dalekich od praw Stwórcy – powiedział metropolita częstochowski.
Rekolekcjonista przypomina o wielkiej teologii pracy i o tym, że Bóg jest „pierwszym pracującym”. Zdaniem metropolity częstochowskiego, ważnym wyzwaniem dla ludzi pracy i zarazem zadaniem dla duszpasterzy, jest przywracanie zrozumienia sensu pracy i podjęcie pracy nad pracą, by zrozumieć jej sens i głębię.
„Odnaleźć i odzyskać utraconą godzinę, najpierw spotkania z Bogiem, a potem z drugim człowiekiem”, to temat rekolekcji dla kapłanów związanych ze środowiskiem ludzi pracy. W czterodniowym spotkaniu udział bierze kilkudziesięciu księży.
Ks. Krzysztof Hajdun, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy z Wrocławia, organizator rekolekcji przypomina, że praca to nie tylko zarabianie pieniędzy. – Praca kształtuje człowieczeństwo, nadaje życiu sens – podkreśla.
Wyjaśnia, że duszpasterze ludzi pracy to kapłani, którzy opiekują się środowiskiem pracujących i pracodawców. – Wielu jest kapelanami „Solidarności”, ale zakres duszpasterza jest szerszy, to ten, który próbuje dotrzeć z Ewangelią i nauką społeczną Kościoła do różnych grup zawodowych – podkreśla ks. Hajdun.
Jak zauważa, problemów związanych z pracą jest bardzo dużo. Przed laty był to głównie problem bezrobocia, właściwych wynagrodzeń za pracę, dzisiaj mierzymy się z innymi wyzwaniami np. z tym, by zgłębiać ducha Ewangelii i przez ten pryzmat patrzeć na wykonywaną pracę.
Ks. Józef Nowakowski z Torunia, który jest duszpasterzem rolników podkreśla, że „siła ducha trwa i ludzie pracy mają wiele nadziei, nie ustają w wierze, modlą się, by Polska utrzymała suwerenność i marzą o autonomii gospodarczej”.
Inaczej jest w dużych miastach, gdzie bardzo widać ludzi niewierzących, niepraktykujących, także wśród członków „Solidarności”. Ks. Ryszard Umański, duszpasterz z Częstochowy opowiada, że np. w niektórych zakładach przewodniczący Związku, zwłaszcza młodzi, dziwią się, że na spotkaniach obecny jest kapłan. – To już nie te czasy, gdzie w Kościele szukało się prawdy, ostoi, siły – zauważa kapłan. Wśród problemów środowisk pracowniczych duszpasterz wymienia niepewność o jutro, zmiany spowodowane „nowym ładem”, czy troskę o ochronę miejsc pracy, zwłaszcza w małych zakładach, gdzie nie ma związków upominających się o pracownika.
Patronem ludzi pracy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wielu z duszpasterzy znało go osobiście. Dziś modlą się o jego kanonizację, by świętość jego życia dla jeszcze większej grupy ludzi była wzorem. To ks. Jerzy we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Od tego czasu, co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy, w trzecią niedzielę września.
Na program rekolekcje odbywających się w Domu Pielgrzyma składają się konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania duszpasterskie będące okazją do wymiany doświadczeń kapelanów posługujących w różnych środowiskach. Codziennie o godz. 8.00 księża celebrują w Kaplicy Matki Bożej wspólnotową Mszę św.
Rekolekcje potrwają do czwartku 10 lutego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.