Rekolekcje letnie dla rodzin w Skrzatuszu
28 lipca 2019 | 14:53 | km / hsz | Skrzatusz Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Przysięga małżeńska – czy to działa?” do domu pielgrzyma w skrzatuskim sanktuarium przyjechało 11 małżeństw z dziećmi. Zastanawiają się, jak oddziałuje na ich życie przysięga małżeńska.
Po południu wsiadają w auta i jadą na basen, nad jezioro lub wędrują po okolicy. Przed obiadem trwają kilka godzin na formacji duchowej. Konferencje, warsztaty, sakramenty, rozmowy – wszystko to prowadzi ich do tematu odnowienia przymierza, które jako małżonkowie zawarli z Bogiem.
Organizatorami rekolekcji, które w dniach 20–28 lipca zgromadziły w skrzatuskim domu pielgrzyma 70 osób, są gospodynie miejsca, siostry Uczennice Krzyża.
– Wracamy do momentu przysięgi małżeńskiej, kiedy kobieta i mężczyzna mówią sobie „tak”. Stwarzamy okazję, by zastanowili się, jak brzmi ich „tak” dzisiaj – mówi s. Goretti Bajer. – Pomocą są konferencje, nauczania, dzielenie, warsztaty, a także adoracja nocna, którą mogą spędzić we dwoje na długiej medytacji.
Siostra Emmanuela Sikorska podczas warsztatów pomaga uczestnikom, by poznali siebie samych w kontekście historii własnego życia. – To zarazem sposób na lepsze poznanie współmałżonka i wzmocnienie z nim więzi – mówi. Żony i mężów stawia przed pytaniem „co mnie określa: to kim jestem czy to co robię?”Temat przymierza małżeńskiego koresponduje z najnowszymi dokumentami Kościoła, nauczaniem papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Uczestników rekolekcji zapoznaje z nimi ks. Łukasz Mazurek, marianin. – Słuchając tych dokumentów, tego naprawdę dobrze wybranego kompendium, czuję pobudzanie do zadań – mówi Marta Wawrzyniak, która wraz z mężem Krzysztofem i synami Jakubem, Ignacym i Leonem przyjechała z Komornik pod Poznaniem. Jak mówi, zamiast urlopu gdziekolwiek woleli wakacje z Bogiem. – Wiedzieliśmy, że Bóg tak będzie formował ten czas, by nas wzmocnić – uzupełnia pan Krzysztof. – Im bliżej Niego jesteśmy i żyjemy Jego miłością, tym bardziej zbliżamy się do siebie w małżeństwie.
S. Emmanuela zauważa, że małżonkowie wyraźnie widzą, że ich relacja po latach się zmienia. Stąd potrzeba odkrycia, jak na nowo ją budować. To według Uczennicy Krzyża także refleksja nad tym, czy praca na rzecz Kościoła – angażowanie się w zadania parafii czy wspólnoty, do których wiele z tych małżeństw należy – nie jest nadmierna, nie zubaża czasu i sił, które powinny być skierowane na podstawowe powołanie, jakim jest sakramentalne małżeństwo. Jak dodaje, mądre dysponowanie zaangażowaniem świeckich, to również odpowiedzialność kapłanów, liderów wspólnot.
Siostry Uczennice Krzyża to zgromadzenie założone w 1982 roku. Gromadzi ponad 60 sióstr, które posługują w kilku domach w całej Polsce: w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej, wrocławskiej, krakowskiej, diecezji warszawsko-praskiej i obecnie także koszalińsko-kołobrzeskiej. Siostry posługują w skrzatuskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej od 2016 roku. Oprócz indywidualnej modlitwy i życia wspólnotowego, organizują czuwania, dni skupienia, rekolekcje, na które zapraszają dzieci, młodzież, dorosłych, chorych, rodziny. Mocniejszy akcent kładą na młodzież i na rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.