Rekolekcje w Internecie. Adwentowy rozkład jazdy
03 grudnia 2018 | 06:30 | dg / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nie tylko w kościele można znaleźć ciekawe propozycje na Adwent. Prezentujemy ciekawe adwentowe inicjatywy największych portali – rekolekcje, codzienne rozważania i zadania, tematyczne cykle artykułów i inne.
Deon.pl
Szkoła Duchowości to cykl rozmów o duchowości i jej wpływie na życie codzienne, modlitwie i jej skuteczności, wspólnocie i umiejętności odnalezienia się w Kościele. Twórcy projektu chcą pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki w gąszczu różnych tradycji. Pierwszym gościem był Jakub Nesterowicz OP, który przez rok jako kapłan posługiwał w brazylijskich dzielnicach biedy.
„Sen Jakubowy. Odnaleźć Boga w popkulturze” to projekt Romana Groszewskiego SJ, który uważa, że „możliwe zobaczyć ślad Jego obecności w piosenkach, które zupełnie nie mówią o tym kim On jest”.
Rekolekcje modlitewne „Abraham parsknął śmiechem. Adwent w ciszy” będą prowadzone przez Wojciecha Werhuna SJ. Dwa razy w tygodniu jezuita przedstawi epizod z życia Abrahama i zaproponuje modlitwę wg metody ignacjańskiej. „Zrób w ten Adwent coś innego. Zamiast wypełniać sobie serce treścią i bodźcami, usiądź w ciszy, zamknij paszczę i oczy. Zamilknij i daj przestrzeń Słowu Bożemu, żeby w Tobie ucichło. Kołysz je w sercu, niech zejdzie głębiej i głębiej. Pozwól mu umrzeć, a zobaczysz jak zakiełkuje, zgodnie z Bożą obietnicą” – zachęca redakcja portalu.
Przewidziano również inspirującą inicjatywę dla duchownych: świeccy mówią rekolekcje dla księży: „Być może w doświadczeniu modlitwy: matki, kobiety, ojca, mężczyzny, świeckiego singla – księża odnajdą coś, z czego nie zdawali sobie wcześniej sprawy. Przecież Bóg jest osobą, a kto lepiej niż świeccy rozumie trud budowania relacji z kimś drugim? Nie będziemy pouczać ani moralizować. Opowiemy wam o Bogu, jakiego być może nie znacie, być może nie dostrzegacie – widzianego z naszej ławkowej perspektywy. Na ambonie staną nasi blogerzy: Natalia Świderska, Angelika Szelągowska-Mironiuk, Jacek Blumensztajn, Jan Młynarczyk i Szymon Żyśko”.
„Rodzic. To nie takie proste” jest propozycją dla małżeństw: „Młodzi małżonkowie rozpoczynając wspólne życie, mają tylko swoją nadzieję i żadnych pewników. Każdy dzień wystawia ich miłość i przysięgę na próbę. Niektórzy się poddają, inni w tych trudnych doświadczeniach uczą się znajdować szczęście tam, gdzie się go zupełnie nie spodziewali. W naszym cyklu reportaży pokażemy ci, że bycie rodzicem to jedna z najbardziej nieoczywistych życiowych ról. Do świata naszych bohaterów zabiorą nas: Anna Wilczyńska, Edyta Drozdowska, Jakub Zygmunt i Szymon Żyśko”.
Ciekawie zapowiada się międzyreligijna, chrześcijańsko-żydowska inicjatywa „Mesjasz dla wszystkich”: „Szukając dialogu i spotkania, wierzymy, że zrozumienie wiary innych może być zwierciadłem, w których lepiej poznamy też to, w co sami wierzymy. W ramach cyklu ‘Mesjasz dla wszystkich’ ukaże się rozmowa z imamem Youssefem Chadidem, tekst rabina Boaza Pasha oraz tekst prof. Kaliny Wojciechowskiej”.
„Tryptyk Drzewo Życia” to propozycja Przemysława Wysogląda SJ, by przyjrzeć się trzem obrazom opowiadającym historię zbawienia.
„Adwentowy challenge na Mesengerze” to 22-dniowe wyzwanie albo ćwiczenie duchowe dla singla, dla pary, dla księdza albo siostry zakonnej, które przesyłane jest na messengerową skrzynkę na Facebooku. Dla uczestników przygotowano coś dla duszy i dla ciała: „To takie narzędzie pracy nad sobą, dzięki któremu zdrapujesz i masz zadanie do wykonania na każdy kolejny dzień. Nasz challenge zorganizowaliśmy w bardziej przystępnej formie on-line” – opowiadają redaktorzy Deon.pl.
Stacja7.pl
Stacja7 wspólnie z o. Adamem Szustakiem realizują kolejną serię internetowych rekolekcji adwentowych. Premiera pierwszego odcinka już dziś, w pierwszą niedzielę Adwentu. Seria zatytułowana “Nocny Złodziej 2” będzie składała się z 10 odcinków, które będą publikowane od 2 do 24 grudnia. – Nie trzeba czekać na lepszą okazję, nie trzeba się do czegoś bardzo nadawać – mówi o. Adam Szustak OP – nie trzeba się martwić, że jest się w jakiejś wyjątkowej nocy życia. To jest właśnie ten moment, kiedy Bóg może przyjść do każdego.
– To kontynuacja rekolekcji wideo, które powstały w 2012 roku i były pierwszą wspólną produkcją video ojca Adama i Stacji 7 – mówi Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu. – Nocny Złodziej 2 to adwentowe rekolekcje dla wierzących i niewierzących. To spotkania dla wszystkich ludzi, którzy w oczekiwaniu na poranek, na świt, szukają odpowiedzi na najważniejsze w życiu pytania: skąd jesteśmy i do kogo należymy – zapowiada. Kierownikiem produkcji jest Marcin Jończyk. Już po raz jedenasty będzie sprawował opiekę nad produkcją rekolekcji o. Szustaka: – Rekolekcje kręcimy w nocy, przy blasku księżyca, by oddać atmosferę oczekiwania, napięcia, odrobiny strachu, ale również wielkiej nadziei. Cieszę się, że po sześciu latach powracamy z drugim sezonem Nocnego Złodzieja.
Aleteia.pl
Facebook Live: wprowadzenie w Adwent ruszy we wtorek, 4 grudnia, o godz. 20.00. Na Facebookowym profilu portalu ks. Przemek „Kawa” Kawecki opowie o znaczeniu Adwentu i o tym, jak go sensownie przeżyć. Będzie też odpowiadał na pytania uczestników, które można zadać wcześniej lub podczas live’a.
Adwentowe Wyzwania na Messengera to kolejna już edycja praktycznego motywatora do pracy nad sobą, swoją relacją z Bogiem i z innymi. Codziennie rano uczestnicy dostaną Messengera krótki fragment z czytań liturgicznych na dany dzień i bazujące na nim konkretne zadanie do wypełnienia w ciągu dnia. Zadania przygotują księża występujący w cyklu „Pogromcy KatoMitów”.
Cykl tekstów „Adwent jako czas ciąży Maryi”. „Tak się szczęśliwie w tym roku poskładało, że w naszej Aleteiowej rodzinie urodziło się dwoje dzieci – Emilka i Tomcio, a w drodze jest trzecie – Tosia. Dlatego chcielibyśmy spojrzeć na tegoroczny Adwent od nieco innej perspektywy – zobaczyć ten czas oczami Maryi i uświadomić sobie, że była wtedy kobietą w zaawansowanej ciąży. Doświadczała też zapewne wszelkich radości oraz trudności związanych z tym stanem. Pomyśleliśmy więc, że na ten okres oczekiwania na Jezusa – a zarazem oczekiwania Maryi na rozwiązanie – przygotujemy serię świadectw kobiet z okresu ich ciąży: o tym, jakie miały trudności, ale Boża obecność wyprowadziła je z ciemności ku światłu” – zapowiada Anna Sosnowska, redaktor naczelna portalu.
„Włącz Światło” to cykl tekstów opowiadających historie konkretnych osób, które namacalnie doświadczyły przejścia z ciemności do światła, a także teksty mówiące o tym, jak wiele zawdzięczamy światłu.
Planowane są również rekolekcje „Włącz Światło”, które przeprowadzone będą w formie Facebooka Live. Więcej szczegółów podane będzie wkrótce.
Grupa Profeto
O. Michał Olszewski i o. Michał Legan głosić będą rekolekcje adwentowe pod hasłem „Kościół jest dobry”. „Nic co Boskie nie jest nam obce. Przez siedem odcinków rekolekcje dotykają przestrzeni Kościoła, które sprawiają, że Kościół jest dobry: głoszenie słowa, wspólnota, sakramenty, dzieła miłosierdzia, charyzmaty, urząd i w końcu wigilijny odcinek o Wcieleniu Chrystusa w Kościele” – zapowiadają organizatorzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.