Propozycje rekolekcji wielkopostnych w Krakowie
19 lutego 2018 | 17:31 | Kraków / led / mz Ⓒ Ⓟ
Spotkanie „Bycie samym nie znaczy samotnym” dla seniorów, „ostatniej szansy” dla zabieganych oraz i ćwiczenia duchowe „Odzyskaj ster życia” – to niektóre z propozycji rekolekcji wielkopostnych, które organizowane są w Krakowie przez zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa oraz stowarzyszenia katolickie.
Do udziału w rekolekcjach zapraszani są studenci i młodzież, mamy z dziećmi, rodzice, osoby, które chcę odkryć swoje powołanie, a także starsi i samotni. Zainteresowaniem zarówno wierzących jak i poszukujących, cieszą się także rekolekcje prowadzone w internecie.
Krakowscy dominikanie przygotowali trzy propozycje rekolekcji: dla studentów, dla młodzieży oraz tzw. „ostatniej szansy”. Rekolekcje dla studentów będzie głosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Z kolei „Komu w drogę? Rekolekcje o wspólnocie” dla młodych poprowadzi o. Grzegorz Kuraś OP. Natomiast „Skrzydła niewolnika” to rekolekcje „ostatniej szansy”, podczas których konferencję wygłosi o. Tomasz Gaj OP.
Do lepszego wykorzystania czasu Wielkiego Postu zachęca również Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie, które organizuje akcję #BlachnickiNaWielkiPost. Skierowana jest ona do wszystkich, którzy chcą przeżyć ten czas w duchowości ks. Franciszka Blachnickiego. – Celem tej wielkopostnej inicjatywy jest zarówno podziękowanie jak i próba przywrócenia słów już trochę zapomnianych, a przecież wciąż bardzo aktualnych i potrzebnych. SMS-y otrzymywane codziennie przez cały okres Wielkiego Postu są szansą by słowa założyciela naszego Ruchu na nowo przyjąć, przemyśleć i się nimi zachwycić – piszą młodzi. Szczegóły można znaleźć na stronie: blachnickinawielkipost.pl.
W bazylice ojców franciszkanów odbędą się rekolekcje przeznaczone dla seniorów i samotnych pt. „Bycie samym nie znaczy samotnym”, poprowadzi je o. Ryszard Jarmuż OFMconv. W okresie Wielkiego Postu franciszkanie zapraszają także na poranną jutrznię. – Okres Wielkiego Postu to czas wyjścia na pustynię. Jednak pustynia to nie tyle miejsce kuszenia, co przebywania z Bogiem i budowania z Nim bliskiej relacji. Kościół, by stworzyć wiernym jak najlepsze warunki pustyni, wychodzi w czasie Wielkiego Postu z wieloma inicjatywami, którymi są celebracje liturgii stacyjnych, nabożeństw pasyjnych czy rekolekcji. Jako franciszkanie z Krakowa, pragniemy zaproponować praktykę wielkopostną, którą jest codzienna Jutrznia w bazylice św. Franciszka – zachęcają.
Bogatą ofertę rekolekcji przygotowała także Uniwersytecka Kolegiata św. Anny, wśród nich są propozycje dla dzieci, młodzieży, studentów oraz dla ludzi nauki. Z okazji 800 lat obecności franciszkanów w Ziemi Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach nauki rekolekcyjne wygłoszą ojcowie franciszkanie z Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce. Podczas rekolekcji przed kościołem będzie można nabyć materiały i dewocjonalia z Ziemi Świętej oraz złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.
Czytaj także: „24 godziny dla Pana” we włoskich więzieniach
Z kolei jezuici zapraszają na rekolekcje „w życiu codziennym” pt. „Odzyskaj ster życia. Nawiguj ze świętym Jakubem”. Jak wyjaśniają organizatorzy, rekolekcje w życiu codziennym są adaptacją „Ćwiczeń Duchowych” św. Ignacego Loyoli. Tak jak w ćwiczeniach ciała człowiek nabywa sprawności fizycznych, tak ćwiczenia duchowe są sposobem pracy nad sobą i służą rozwojowi duchowemu. – Cel ćwiczeń, jak go określa św. Ignacy, to zdobywanie umiejętności rozeznawania poruszeń duchowych, aby ze wzrastającą łatwością rozpoznawać Bożą wolę i nią się kierować. Podczas rekolekcji można również nauczyć się medytacji nad Słowem Bożym – podkreślają jezuici.
Z kolei krakowskie duszpasterstwo związków niesakramentalnych zaprasza na cykl rekolekcji wielkopostnych, które odbędą się w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.
Natomiast księża sercanie zachęcają do uczestnictwa w rekolekcjach „Źródła wiary”. – Jeśli masz w sercu pragnienie ożywienia, pogłębienia lub zbudowania relacji z Panem Jezusem; jeśli chcesz przeżyć „nowe narodzenie” w Duchu Świętym – zachęcamy Cię – „strać” trochę czasu dla Jezusa. Przyjdź, posłuchaj Jego Słowa. Zaproś też na to spotkanie znajomych – zapraszają.
Na portalu Stacja7 ruszyły popularne rekolekcje w sieci z udziałem dominikanina o. Adma Szustaka „Straszne rekolekcje 2”. Kontynuację ubiegłorocznych rozważań nt. Apokalipsy św. Jana można oglądać we wszystkie dni powszednie Wielkiego Postu. Już po raz dziesiąty w Krakowie organizowane są rekolekcje wielkopostne adresowane do mam z małymi dziećmi. W wydarzeniu przygotowanym przez grupę Macierzanka będzie można wziąć udział w kościele św. Józefa przy Rynku Podgórskim.
Natomiast Dominikański Ośrodek Liturgiczny i Wydawnictwo WAM organizują wielkopostną katechezę ks. Krzysztofa Porosły, połączoną z promocją jego nowej książki „Święta codzienność”. Spotkanie „Człowiek ukształtowany przez liturgię”odbędzie się w kapitularzu krakowskiego klasztoru.
Wśród propozycji na Wielki Post są także specjalne rekolekcje powołaniowe dla dziewczyn i chłopców, organizowane przez krakowskie zgromadzenia. Informacje na ich temat oraz o rekolekcjach można znaleźć na stronach internetowych zakonów, parafii i duszpasterstw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.