Rekolekcje w życiu codziennym „Radość codzienności”
04 kwietnia 2024 | 14:31 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Radość codzienności” – to tytuł czterotygodniowych rekolekcji w życiu codziennym, nawiązujących swą formułą do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, na które trwają już zapisy. Rekolekcje, organizowane przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego we współpracy z ojcami jezuitami, Fundacją Vinea i portalem Medytuj Słowo, rozpoczną się od 21 kwietnia i będą miały formę hybrydową.
„Rekolekcje adresowane są do wszystkich, którzy noszą w sercu pragnienie bliższego poznania Boga i nawiązania z Nim głębszej i osobistej relacji. Szczególnie zapraszamy tych, którzy z różnych względów nie mają możliwości odbycia rekolekcji ignacjańskich w domach rekolekcyjnych” – mówi KAI Agnieszka Próchniewicz ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.
Zwraca uwagę na tegoroczny, nietypowy termin rekolekcji, po Świętach Wielkanocnych, czyli czas, w którym nie są one raczej powszechnie organizowane.
„Rekolekcje będą stanowić przejście od radości Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego. Dotkniemy treści wielkopostnych, wejdziemy w rzeczywistość Zmartwychwstania i dalej będziemy odkrywać radość w codziennym życiu takim, jakim ono jest dla każdego z nas” – tłumaczy A. Próchniewicz.
Tegoroczne rekolekcje, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędą się w wersji hybrydowej. W każdą niedzielę o godz. 11.00 w kościele oo. jezuitów przy ul. Szewskiej w Poznaniu będzie sprawowana Msza św.
W tym roku rekolekcjom towarzyszy temat „Radość codzienności”.
„Codzienność może kojarzyć się z szarością, zwyczajnością. Może też być burzliwa lub nawet dramatyczna, gdy pojawiają się jakieś trudności. Stąd wydaje się zrozumiała tęsknota za czymś wyjątkowym, za doświadczeniem chwil, które można by nazwać szczęśliwymi. Prowadzić to może do stawiania sobie radości jako celu i poszukiwania jej za wszelką cenę. Okazuje się jednak, że często takie radosne przeżycia po pewnym czasie blakną i stają się znów zwyczajne” – opowiada A. Próchniewicz.
Podkreśla, że podczas rekolekcji uczestnicy będą zachęcani do odkrywania wartości każdej przeżywanej chwili, do znajdowania sensu tego, że jesteśmy i że możemy działać. „Również teraz w tej chwili, dojść może do najważniejszego spotkania, do spotkania z Bogiem. I w tym spotkaniu zbliżamy się do prawdziwej radości, radości Boga. On przecież nieustannie cieszy się, że nas stworzył” – dodaje.
W tygodniu, od poniedziałku do piątku, rekolektanci – w dogodnym dla siebie miejscu i czasie – samodzielnie odprawiają medytację według przygotowanych wprowadzeń. Sobota jest przeznaczona na powrót do medytacji, która w danym tygodniu była najbardziej poruszająca lub sprawiła najwięcej trudności.
„Raz w tygodniu rekolektant odbywa ok. 30-minutową rozmowę z osobą towarzyszącą, dzieląc się swoimi doświadczeniami na modlitwie” – mówi A. Próchniewicz.
Konferencje będzie głosił o. Grzegorz Ginter SJ. Pierwszy tydzień poświęcony jest radości istnienia, drugi – radości spotkania, trzeci – radości powołania, a ostatni radości działania.
Materiały, w tym przygotowanie do medytacji oraz konferencje dostępne będą na stronie https://wzch.org.pl/poznan/, w zakładce Materiały RWŻC 2024.
Rekolekcje zakończą się 18 maja, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, celebrując tę uroczystość w kościele oo. jezuitów w Poznaniu przy ul. Szewskiej.
Link do formularza zapisów na rekolekcje jest aktywny na stronie https://wzch.org.pl/poznan/ do 21 kwietnia lub do wyczerpania miejsc u osób towarzyszących.
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego jest inspirowana duchowością ignacjańską i wypływa z chęci włączenia treści tej duchowości do codziennego życia. Charyzmatem wspólnoty jest działalność apostolska. W Poznaniu istnieje sześć wspólnot. Jedna wspólnota powstała w Murowanej Goślinie i jedna Pobiedziskach.
Od 2010 roku do 2023 roku rekolekcje w życiu codziennym były organizowane w okresie Wielkiego Postu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.