Rekolekcje z Ojcami Pustyni
07 marca 2014 | 17:19 | tk / br, pm Ⓒ Ⓟ
Na przeżycie Wielkiego Postu z Ojcami Pustyni zapraszają ojcowie benedyktyni z opactwa tynieckiego.
Na prowadzonym przez nich portalu ps-po.pl codziennie o godz. 18.00 pojawi się fragment z nauczania Ojców o praktykowaniu pokuty.
Sięgając do źródeł naszej duchowości, pragniemy ukazać prawdziwe oblicze Wielkiego Postu jako czasu miłości i przebaczenia – zapowiada o. Joachim Zelek OSB. W internetowych rekolekcjach wykorzystane zostaną apoftegmaty – krótkie historie z życia mnichów. Teksty te w prosty i jasny sposób wyjaśniają sprawy zawiłe – zaznacza benedyktyn wyrażając przekonanie, że taka forma najlepiej trafi do odbiorcy, a jednocześnie pobudzi do głębszej refleksji nad własnym życiem i obecnością w Kościele.
Materiały będą ukazywać się na benedyktyńskich profilach społecznościowych, a dodatkowo wszystkim chętnym zostaną przesłane drogą e-mailową – wystarczy zapisać się do naszego newslettera.
„Życzymy Wam dużo wytrwałości na ten czas wyrzeczeń i przemiany życia. Oby każdy z Was osiągnął to, co sobie postanowił; ważne aby określić CEL naszego postępowania, a potem systematycznie, krok po kroku, zmierzać do jego osiągnięcia” – zachęca o. Zelek.
Warto dodać, że nakładem Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC ukazała się czterotomowa edycja Apoftegmatów czyli sentencji Ojców Pustyni (www.tyniec.com).
Portal PSPO, przygotowany i prowadzony przez benedyktynów z opactwa tynieckiego. PSPO to pierwsze centrum on-line, w którym zgromadzono starożytne i współczesne teksty duchowości benedyktyńskiej. Na portalu można znaleźć także filmy i nagrania audio podejmujące kwestie nurtujące współczesnego człowieka.
Autorzy portalu ps-po.pl zwracają uwagę, że wewnętrzna pokuta chrześcijanina może wyrażać się w bardzo zróżnicowanych formach. Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę. Wyrażają one nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i do innych ludzi.
„Wszystko, co znajdziesz w naszym centrum duchowości benedyktyńskiej, ma za cel przybliżenie tradycji zapoczątkowanej 1500 lat temu przez św. Benedykta – piszą zakonnicy. – Przygotowując teksty, materiały wideo czy audio, kierujemy się maksymą, która stanowi zwieńczenie nauki wypływającej z Reguły: Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony. Mamy nadzieję podołać temu zadaniu; jest to też wyzwanie, w którym widzimy odpowiedź na potrzeby dzisiejszego człowieka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.