Rekord pożarów w kościołach. Jak się chronić?
12 lipca 2022 | 19:50 | TUW PZUW Ⓒ Ⓟ
Powód może być banalny. Pożar w warszawskim kościele bł. Władysława z Gielniowa spowodowała świeczka, która spadła ze ściany na ławkę obitą materiałem. W Radogoszczy koło Tarnowa rozłożony w świątyni dywan zajął się od piecyka. Większości nieszczęść można było zapobiec.
Ubiegły rok był najgorszy od dekady. – Średnio co drugi dzień wybuchał pożar w kościele lub innym obiekcie sakralnym – mówił podczas ostatnich targów SacroExpo w Kielcach st. bryg. Sławomir Pietrzykowski z Państwowej Straży Pożarnej. O tym, jak się chronić, opowiadali przedstawiciele TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.
Milionowe straty
Według straży pożarnej przyczyną ponad jednej czwartej pożarów w kościołach jest niefrasobliwość przy posługiwaniu się ogniem. Powodem co dziesiątego – nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych i ich usterki, a co dwudziestego – zwarcia i wady urządzeń i instalacji elektrycznych.
– Pożar to nie tylko ogień – zwracał uwagę st. bryg. Pietrzykowski. – Niszczące skutki niesie też używana do jego gaszenia woda. Z powodu wilgoci atakuje potem grzyb, to zaś powoduje dodatkowe koszty związane z renowacją często zabytkowych obiektów – wymieniał.
Podał za przykład pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku z maja 2006 roku. Do jego gaszenia strażacy użyli 420 tysięcy litrów wody. To tyle, ile mieści mniej więcej 10 średniej wielkości przydomowych basenów. – Ta woda wleciała do kościoła. Proszę sobie wyobrazić, jaki to miało wpływ na jego wyposażenie – mówił. Odbudowa świątyni pochłonęła już kilkanaście milionów złotych.
Surowe kary
Jeszcze więcej, ponad 20 milionów złotych, wyniosły straty po pożarze katedry w Gorzowie w lipcu 2017 roku. – Przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej, której nie sprawdzano od 20 lat – opowiadał kierownik Zespołu Obsługi Szkód Majątkowych i OC Andrzej Walkowiak z TUW PZUW.
Konsekwencje były surowe. Dwóch proboszczów katedry w Gorzowie sąd skazał na rok więzienia w zawieszeniu i wysokie grzywy. Zostali ukarani za wieloletni brak przeglądu instalacji elektrycznej, a także za to, że w świątyni nie działał system powiadamiania pożarowego i nie było procedur związanych z ewakuacją.
To nie wyjątek. Spośród prawie 400 skontrolowanych w zeszłym roku obiektów sakralnych straż pożarna stwierdziła nieprawidłowości w ponad połowie. – Mamy co robić także w kościołach. Nakładamy grzywny i mandaty, każda kolejna kara jest coraz większa – przestrzegał st. bryg. Sławomir Pietrzykowski.
Przezorność i rozsądek
Regularne przeglądy instalacji i urządzeń, a także stanu technicznego budynków – to ustawowy obowiązek ich właścicieli. Raz na rok muszą zlecić uprawnionym specjalistom kontrolę przewodów kominowych, a także instalacji gazowych, urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic. Co cztery lata – wymagany jest przegląd stanu technicznego kotłów, a co pięć lat – instalacji elektrycznej i piorunochronnej.
– Przed nieszczęściem mogą uchronić pozornie błahe czynności – zwracał uwagę ekspert TUW PZUW Tomasz Krysta. Podał jako przykład czyszczenie kominów z sadzy. Trzeba ją usuwać nie rzadziej niż co trzy miesiące, bo jej nagromadzenie grozi zapłonem. Właśnie z tego powodu w styczniu stanął w ogniu kościół w Zdzieszowicach w Opolskiem.
– Jeśli spodziewane są huragany, to trzeba sprawdzić dach, jeśli idzie burza – to instalacje odgromowe – wyliczał Tomasz Krysta. Kontroli wymagają nawet przedłużacze, używane często w kościołach do oświetlenia choinki, bo jeśli kabel jest uszkodzony, to grozi zwarciem.
– Przepisy przepisami, a najważniejsze są przezorność i zdrowy rozsądek – podsumował ekspert TUW PZUW.
———————————————-
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych należy do Grupy PZU. Chroni majątek archidiecezji i diecezji, większości zgromadzeń zakonnych oraz Konferencji Episkopatu Polski, Caritas, kościelnych fundacji i stowarzyszeń. Ubezpiecza je na zasadzie wzajemności, opartej na solidarności i współpracy, a nie działalności dla zysku. Instytucje kościelne tworzą w ramach TUW PZUW Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni.
Więcej informacji: Ewa Macińska, tel. 785 878 323, mail ewa.macinska@tuwpzuw.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.