Rektor Angelicum: Instytut Kultury św. Jana Pawła II uruchamia Studia Janopawłowe
17 maja 2021 | 18:33 | Krzysztof Wojciechowski, Teologia Polityczna | Rzym Ⓒ Ⓟ
W roku akademickim 2021/22 Instytut Kultury JP2 idzie krok dalej i uruchamia „Studia Janopawłowe” („JP2 Studies”). – Będzie to roczny, interdyscyplinarny kurs dla wszystkich zainteresowanych czerpaniem z myśli i nauczania św. Jana Pawła II w poszukiwaniu odpowiedzi na najpilniejsze pytania naszych czasów. Studia te adresowane są do szerokiego grona zainteresowanych: studentów i naukowców, ale też nauczycieli, dziennikarzy, czy duszpasterzy, gotowych do zgłębiania dziedzictwa Papieża-Polaka – wyjaśnia o. Michał Paluch OP, rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).
Krzysztof Wojciechowski: Ojcze Rektorze, przed nami kolejna rocznica urodzin Jana Pawła II. Rok temu, na stulecie narodzin i w hołdzie polskiemu papieżowi, Angelicum uruchomiło Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Jaki był ten pierwszy rok działalności Instytutu?
O. Michał Paluch OP, rektor Angelicum: Zacznę od tego, że był to bardzo nietypowy rok dla całej wspólnoty akademickiej. Z powodu kolejnych fal pandemii koronawirusa większość zajęć, które początkowo odbywały się stacjonarnie, w kolejnych miesiącach musiała być prowadzona w trybie zdalnym. Konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości wymagała szybkich działań praktycznie na wszystkich uczelniach, w tym naszej. Instytutu Kultury św. Jana Pawła II poradził sobie z tym zadaniem znakomicie.
Planowane serie wykładów otwartych wybitnych intelektualistów zaproszonych do współpracy przez Instytut – wymienię tylko przykładowo takie nazwiska, jak Remi Brague, John Finnis, Chantal Delsol, kardynał Gianfranco Ravasi – zostały błyskawicznie przeniesione do Internetu. I z miejsca spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, ciesząc się dużym zainteresowaniem np. w USA, czy w Azji. Na ich podstawie Instytut przygotowuje też swą pierwszą publikację – zapis tegorocznej serii „Wykładów Janopawłowych”. To będzie bardzo unikalne i wartościowe dzieło.
KW: W Internecie dostępne są też debaty międzyuczelniane, jakie w mijającym roku prowadził Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.
– Rzeczywiście. To ważny aspekt jego działalności, dzięki któremu wszedł on z miejsca, mówiąc nieco kolokwialnie, na wysokie obroty. Była to współpraca z innymi środowiskami intelektualnymi Europy. W mijającym roku Instytut był bowiem jednym z inicjatorów cyklu debat poświęconych pojęciu solidarności – w myśli Jana Pawła II, jednemu z najważniejszych dla ułożenia właściwych stosunków społecznych. Debaty te prowadzone były regularnie przez kilka miesięcy z naukowcami Oxfordu, Angelicum oraz polskimi intelektualistami skupionymi wokół środowiska Teologii Politycznej. Podsumowując mogę powiedzieć, że jak na pierwszy rok działalności to dorobek Instytutu jest imponujący.
KW: Czego będą mogli spodziewać się studenci Angelicum zainteresowani osobą i dziedzictwem Jana Pawła II w nadchodzącym roku akademickim?
– W roku akademickim 2021/22 Instytut Kultury JP2 idzie krok dalej i uruchamia „Studia Janopawłowe” („JP2 Studies”). Będzie to roczny, interdyscyplinarny kurs dla wszystkich zainteresowanych czerpaniem z myśli i nauczania św. Jana Pawła II w poszukiwaniu odpowiedzi na najpilniejsze pytania naszych czasów. Studia te adresowane są do szerokiego grona zainteresowanych: studentów i naukowców, ale też nauczycieli, dziennikarzy, czy duszpasterzy, gotowych do zgłębiania dziedzictwa Papieża-Polaka.
KW: Co oferują studia, o których Ojciec mówi? Czy znany jest już ich program albo nazwiska wykładowców?
– Patrząc na listę wykładowców „JP2 Studies” mamy do czynienia z plejadą wybitnych intelektualistów światowego formatu. Wśród nich znaleźli się m.in. George Weigel, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Michał Gierycz, Remi Brague, Francis Hittinger. Program studiów jest już gotowy i w trakcie dwóch semestrów obejmować będzie ponad 230 godzin wykładowych. Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim.
KW: Jakie są główne założenia programowe?
– W największym skrócie program będzie podzielony na trzy bloki. Pierwszy („Myśląc o Janie Pawle II”) obejmuje wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach w jakich żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania. W drugim bloku („Myśląc ze św. Janem Pawłem II”) oferowane są wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach we współczesnym świecie i Kościele w świetle nauczania św. Jana Pawła II. Z kolei w trzecim bloku zajęć („Konteksty Janopawłowe”) studenci będą mogli uczestniczyć w wybranych wykładach z aktualnego programu Angelicum, poszerzając wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II o szerszy kontekst filozoficzno-teologiczny. Dodam, że studenci „JP2 Studies” wezmą też udział w próbach teatralnych i wystawią sztukę Karola Wojtyły „Hiob”. A także udadzą się szlakami Jana Pawła II do Polski.
KW: Zarówno program, jak i lista wykładowców robią wrażenie. Kiedy ruszają zapisy na „JP2 Studies”?
– Rekrutacja rozpoczyna się 18 maja – dokładnie w 101. rocznicę urodzin Jana Pawła II, a zarazem pierwszą rocznicę powołania do życia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum. Nabór potrwa do początku września. Od razu powiem, że liczymy też na zgłoszenia z Polski. Ojcze Rektorze, z czego wynika ta troska Angelicum o utrwalenie dziedzictwa Jana Pawła II?
– Jan Paweł II jest niewątpliwie najwybitniejszym absolwentem Angelicum. Mając możliwość obserwowania z bliska międzynarodowego grona studentów i wykładowców naszej uczelni mogę powiedzieć, że jego dziedzictwo wciąż jest bardzo żywe. To dowód na to, że w przesłaniu papieża zawarta jest recepta na współczesny kryzys antropologiczny i kulturowy. Mijający rok zaś dowiódł, że powołanie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum – uczelni, gdzie Karol Wojtyła obronił swój doktorat – było strzałem w dziesiątkę. Ta instytucja – i mówię to z dumą: powołana z inicjatywy polskich katolików świeckich – nie tylko spełnia pokładane w niej nadzieje, ale szybko staje się jednym z najciekawszych w Europie miejsc refleksji nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego świata i Kościoła w kontekście myśli i nauczania św. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.