Rektor filii PAT w Tarnowie: katolickie uczelnie miejscem poznawania Boga
22 grudnia 2008 | 17:33 | eb Ⓒ Ⓟ
„Szczególnym miejscem poznawania i spotykania Boga są katolickie uczelnie wyższe, a zwłaszcza funkcjonujące w ich ramach Wydziały Teologiczne” – napisał ks. dr hab. Antoni Żurek, dziekan tarnowskiego Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jego list do wiernych będzie czytany w kościołach diecezji tarnowskiej.
Dziekan Wydziału Teologicznego przypomina w liście przesłanie św. Szczepana, który zginął za wiarę. Wskazuje, że święty w obliczu nieuchronnej śmierci nie tylko zachował mocną wiarę oraz pogodę ducha, ale okazał też wielkoduszność swoim prześladowcom, prosząc Boga o miłosierdzie dla nich. Cytując encyklikę Benedykta XVI „Spe salvi”, ks. Antoni Żurek pisze, że mądrość i moc ducha św. Szczepana pochodziła z wyjątkowego doświadczenia Boga.
Dziekan podkreśla także, że człowiek potrzebuje dziś mocy, nadziei i światłości, by mądrze wykorzystać dar życia. Poznanie Boga może się dokonywać na różne sposoby i na wielu drogach, ale szczególnym miejscem poznawania i spotykania Boga są katolickie uczelnie wyższe, a zwłaszcza funkcjonujące w ich ramach Wydziały Teologiczne.
Od pięciu lat Wydział Teologiczny istnieje również w Tarnowie. Kształci się na nim ponad 440 osób na studiach magisterskich, licencjackich i doktoranckich. Stanowi on jeden z wydziałów Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Służy kształceniu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, przyszłych kapłanów, duszpasterzy i katechetów. Na Wydziale Teologicznym mogą również studiować ludzie świeccy. „Wielu absolwentów podejmuje pracę katechety, ale nie to jest ich największym osiągnięciem. W sposób unikalny i niedostępny na żadnej innej uczelni, studenci Wydziału Teologicznego nie tyle uczą się konkretnego zawodu i zapoznają z wiedzą o świecie, ale rozwijają się ku pełni swojego człowieczeństwa w kontakcie z Mądrością objawioną” – pisze dziekan Wydziału.
Środki na utrzymanie uczelni pochodzą wyłącznie z ofiar. Dlatego dziekan podziękował wiernym, którzy pomogli wybudować Dom Alumna wraz kaplicą seminaryjną i zapleczem gospodarczym. W listopadzie została także oddana do użytku nowa aula, której poświęcenia dokonał ks. kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Następną inwestycją, niezbędną do dalszej działalności tarnowskiego Wydziału jest przebudowa i modernizacja biblioteki. Jej księgozbiór naukowy jest bardzo bogaty i od dawna służy nie tylko studentom teologii, ale także studentom z Tarnowa i okolic oraz uczniom szkół w regionie. Mieści się jednak w pomieszczeniach nieprzystosowanych do właściwego funkcjonowania. „Nowoczesna biblioteka jest potrzebna, gdyż coraz bliższa jest perspektywa powołania pełnej wyższej uczelni w Tarnowie, czyli Akademii Tarnowskiej” – pisze w słowie do wiernych dziekan Wydziału Teologicznego ks. Antoni Żurek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.