Rektor KUL: Nasze inicjatywy wynikają z oczekiwań środowiska polonijnego
17 stycznia 2023 | 14:57 | polskifr.fr | Paryż Ⓒ Ⓟ
Nasze nowe inicjatywy, jakie przedstawiamy dla środowiska Polonii i Polaków za granicą, wynikają przede wszystkim z oczekiwań tego środowiska – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, komentując inaugurację biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, która odbyła się w sobotę 14 stycznia w Seminarium Polskim w Paryżu.
Jak podkreślił rektor KUL, przygotowując swoją ofertę dla Polonii uczelnia początkowo bazowała na informacjach, jakie docierały do niej w sposób niebezpośredni. Powstanie biura Studium umożliwia kontakt bezpośredni. „Natomiast obecnie uważam, że nasze przedstawicielstwa, jak teraz w Paryżu, w Niemczech, później w Anglii, po wakacjach w Ameryce Północnej, to już będzie integracja środowiska i poznawanie potrzeb, które możemy zrealizować” – zaznaczył ks. prof. Kalinowski.
Rektor lubelskiej uczelni podkreślił również potrzebę kierowania konkretnej oferty do konkretnych środowisk, z uwzględnieniem ich specyfiki. „Trzeba pamiętać, że potencjał uniwersytetu jest olbrzymi. Ważne jest, aby oferta trafiała do potrzeb tych, którzy są w konkretnych środowiskach. My, kiedy mamy ogląd sytuacji z wielu krajów, to widzimy, że istnieje specyfika konkretnego środowiska: że to, co się sprawdza w Wielkiej Brytanii, czy na przykład we Francji, niekoniecznie się sprawdzi w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych, a np. we Włoszech. Więc to jest jedyna trudność, ale otwarcie środowiska jest istotne i myślę, że spełnimy jego oczekiwania” – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Radość z powstania biura Studium KUL w Paryżu wyraził delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, jeden z prelegentów sobotnich paryskich uroczystości. Podkreślił, że inicjatywa już cieszy się dużym zainteresowaniem. „Ja bardzo się cieszę, że to Studium zostało otwarte i widać po liczbie już wpisanych, że jest wielkie zainteresowanie” – powiedział w rozmowie z portalem polskifr.fr bp Turzyński.
Delegat KEP wyraził przekonanie, że Studium przyczyni się do jednoczenia środowiska polonijnego, zachęci do zgłębiania wiedzy o Polsce, jej kulturze i języku oraz przygotuje kadry odpowiedzialne za wychowywanie młodego pokolenia Polaków na emigracji. „Takie Studium może, i na to mamy nadzieję, jakoś zjednoczyć środowisko, również stworzyć pewne środowisko, które będzie chciało pogłębiać swoją tożsamość i znajomość historii, literatury polskiej, języka polskiego. Również praktycznie to bardzo ważne, żebyśmy mieli nauczycieli języka polskiego, katechetów, nauczycieli historii polskiej i przez to podnosili kompetencje Polaków tak, żeby mieli świadomość wielkości swojej ojczyzny, jej historii i kultury i żeby tym służyli innym, pośród których żyją, ale także i Polakom i młodemu pokoleniu” – podkreślił bp Turzyński.
Biuro Studium KUL dla Polonii i Polaków z Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga powstało w sobotę 14 stycznia w Seminarium Polskim w Paryżu. Oficjalna deklaracja współpracy podpisana została przez rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia, rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskiego oraz wiceprezesa Fundacji Rozwoju KUL Tomasza Ośko.
W sobotnich uroczystościach w Paryżu, oprócz sygnatariuszy porozumienia, wzięli udział również m.in. ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszewski i dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego prof. Jacek Gołebiowski. Po części poświęconej prelekcjom i podpisaniu deklaracji inaugurującej biuro Studium KUL odbyły się wykłady profesorów KUL.
Prof. Gołębiowski podkreślił, że kluczowe jest wsłuchiwanie się w oczekiwania edukacyjne Polonii. „Jestem zwolennikiem tego, żeby słuchać czego oczekuje Polonia. Słuchanie Polonii zwielokrotni zainteresowanie ofertą Instytutu.” – powiedział portalowi polskifr.fr prof. Jacek Gołębiowski.
Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność jesienią ub.r. Zapisało się ponad 330 osób z 11 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Od listopada 2022 r. – przez sześć kolejnych miesięcy – eksperci KUL prowadzą kursy przygotowane przez uniwersytet. Oferta edukacyjna obejmuje szkolenia z opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, profilaktyki zachowań ryzykownych, poradnictwa i strategii wspierających, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji oraz promocji kultury polskiej.
Zgodnie z porozumieniem do zadań otwartego w Paryżu biura Studium KUL będzie należała m.in. organizacja zajęć stacjonarnych w ramach kursów, szkoleń i studiów podyplomowych oraz konferencji, sympozjów, debat tematycznych, kursów i zajęć z języka polskiego i podnoszących kwalifikacje np. dla nauczycieli szkół polskich. Biuro będzie też miejscem zajęć i spotkań dla dzieci i młodzieży polonijnej.
Portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji polskifr.fr był patronem medialnym sobotnich uroczystości w Seminarium Polskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.