Rektor KUL o planach na 2022 r
30 grudnia 2021 | 16:44 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Kontynuacja prac nad utworzeniem kierunku lekarskiego, rozwój badań naukowych, dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb społecznych, inwestycje technologiczne i infrastrukturalne, wyzwania związane z pandemią, to główne zdania do realizacji w 2022 r. – poinformował rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Rektor KUL podkreślił, że w mijającym roku głównym problemem funkcjonowania uniwersytetu, była pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia, w tym konieczność prowadzenia zdalnych zajęć. „Nie było problemów technicznych, ale brak obecności w murach uczelni studentów i wykładowców, jest zawsze jakąś startą dla życia akademickiego i rozwoju. Z prognoz epidemiologów wynika, że będzie to także wzywaniem w nowym roku” – dodał.
Ks. prof. Kalinowski przypomniał, że w 2021 r. KUL był inicjatorem Areopagu Uniwersytetów, czyli cyklu debat z udziałem rektorów i ekspertów: KUL, UW, UJ, UAM. Inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w październiku w Lublinie, a debata podsumowująca odbędzie się 10 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim.
„W kończącym się roku poszerzaliśmy współpracę z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz instytucjami naukowymi, kulturalnymi. Rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego, które będą kontynuowane, tak by mógł on ruszyć w 2023 r. Dostosowywaliśmy naszą ofertę do potrzeb rynku pracy i zainteresowań kandydatów na studia, stąd m.in. uruchomienie kryminologii. Powołana została Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji. Dzięki porozumieniu ze Stałym Przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Agencjach Wyspecjalizowanych w Wiedniu, nasi studenci mogą odbywać tam staże” – powiedział rektor KUL.
Wśród przeprowadzonych ważnych inicjatyw wymienił też otwarcie na KUL Centrum Młodzieżowego Erasmus + Hub.
„W 2022 r. będziemy kontynuowali prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego, w styczniu planujemy złożyć w Państwowej Komisji Akredytacyjnej dokumentację w tej sprawie. Trwają także prace nad utworzeniem na KUL, na początku roku, Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków. Będziemy kontynuowali proces wdrażania nowych technologii, w tym komunikacyjnych oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury uniwersytetu. Rozpoczniemy rekrutację na kursy i studia dedykowane dla Polonii i Polaków za granicą. Planujemy organizację kongresu dotyczącego wyzwań Kościoła w Polsce. Uniwersytet będzie otwarty na projekty oraz inicjatywy pracowników naukowych i studentów, chcemy stwarzać jak najlepsze warunki do ich rozwoju” – podkreślił ks. prof. Kalinowski. Dodał, że kontynuowane będą studia stacjonarne dla osadzonych w lubelskiej jednostce penitencjarnej.
„Planujemy prezentację szkół duchowości chrześcijańskiej, wspólnot i ruchów katolickich. Wzrasta liczba członków Bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa i osób adorujących Najświętszy Sakrament oraz uczestniczących w całonocnej adoracji w pierwsze czwartki miesiąca” – poinformował rektor KUL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.