Rektor KUL: uniwersytet katolicki szkołą modlitwy
06 grudnia 2022 | 09:28 | Biuro Prasowe KUL | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Zadaniem uczelni od początku jej działania jest pokazywanie, że dialog między rozumem i wiarą jest nie tylko możliwy, ale konieczny – podkreślił w rozważaniach Apelu Jasnogórskiego rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
W grudniowej modlitwie na Jasnej Górze rektorowi KUL towarzyszyli przedstawiciele oraz przyjaciele uniwersytetu skupieni w Towarzystwie Przyjaciół KUL, które w tym tygodniu będzie obchodziło stulecie istnienia. Z racji tego, że duchowym przewodnikiem roku akademickiego 2022/23 jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, profesor KUL, założyciel Ruchu „Światło – Życie”, społeczność uczelni pragnie na nowo odczytać w sobie powołanie do dawania świadectwa łączenia naukowego poszukiwania prawdy z modlitwą do Boga oraz do przekazywania wychowankom umiłowania modlitwy.
Ks. Blachnicki akcentował w sposób szczególny postawę słuchania na modlitwie głosu Boga, ponieważ prowadzi ona do poznania Jego woli wobec naszego życia. – Mówił o tym w następujących słowach: „jeżeli się modlimy, to nie błagamy o to, żeby Bóg spełnił naszą wolę, ale chcemy spełnić wolę Boga; nie chcemy nagiąć Boga do swoich zamiarów, ale siebie naginamy do woli Bożej”. Taka modlitwa nie jest łatwa, wymaga cierpliwości i głębokiego przekonania, że Bóg kocha człowieka i wie, co jest dla niego najlepsze – zauważa ks. prof. Kalinowski.
W rozważaniach do Apelu Jasnogórskiego rektor KUL nawiązał do inicjatywy, która była bliska sercu i postulatom ks. Blachnickiego. – Podjęliśmy na naszym uniwersytecie w ostatnim czasie inicjatywę nieustającej modlitwy adoracyjnej. Zachęcamy do włączenia się w nią w przekonaniu, że będzie ona służyła zarówno rozwojowi osobistemu każdego pracownika i studenta, jak i całej uczelni – zaznaczył rektor KUL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.