Rektor sanktuarium w Fatimie: Polacy, pozwólcie nazywać Jana Pawła „naszym”
18 maja 2012 | 19:54 | gp, rk Ⓒ Ⓟ
Wy nazywacie Jana Pawła II ‘waszym’, ale pozwólcie, Polacy żebyśmy w Fatimie i my mogli go nazwać ‘naszym’ – mówił 18 maja w Wadowicach podczas uroczystości ogłoszenia Jana Pawła II patronem tego miasta rektor sanktuarium w Fatimie, ks. Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas. Duchowny uczestniczył w uroczystościach 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Ziemia z Fatimy dotarła niedawno do papieskiego muzeum i będzie jednym z elementów powstającej tam stałej ekspozycji.
Ks. Carlos Cabecinhas stwierdził, że w Fatimie rozwija się bardzo szybko kult bł. Jana Pawła II. Jego ośrodkiem jest pomnik przed kościołem Najświętszej Trójcy, autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, gdzie zawsze jest pełno kwiatów i palących się lampek. Zdaniem ks. Cabcinhasa oznacza to, że wierni uważają bł. Jana Pawła II za „pierwszego herolda przesłania fatimskiego”.
„To olbrzymi przywilej być w dniu urodzin Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście, tym bardziej, że kawałek Fatimy już tu jest” – podkreślał w rozmowie z KAI rektor fatimskiego sanktuarium. „Uważamy, że Jan Paweł II był papieżem Fatimy, dlatego sanktuarium czuje się zobligowane szczególnie, by być dziś w takim miejscu, gdzie powstaje muzeum ku czci błogosławionego ” – zaznaczył rektor i przyznał, że dotąd związek między tymi dwoma miejscami tak ważnymi dla papieża Polaka nie był dość mocny. „Teraz jestem szczęśliwy, że ta relacja się pogłębia” – dodał.
W jednym z pomieszczeń remontowanego papieskiego muzeum zostaną złożone kasetki z symbolicznymi grudkami ziemi z miejsc, do których pielgrzymował bł. Jan Paweł II. Do tej pory przywieziona została już m.in. ziemia z Guadalupe, Malty, Aten oraz Fatimy.
Pod koniec uroczystości burmistrz Wadowic Ewa Filipiak odczytała po polsku dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu Jana Pawła „patronem przed Bogiem miasta Wadowice”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.