Rektor seminarium w Płocku: zło nigdy nie zwyciężyło nadziei
18 kwietnia 2022 | 22:21 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Zło nigdy nie zwyciężyło nadziei i chęci niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują” – napisał ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, w liście do wiernych diecezji płockiej. Jest on czytany w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny.
Ks. rektor Marek Jarosz w swym liście na Wielkanoc 2022 podkreślił, że od dwóch tysięcy lat Kościół w zadumie kontempluje największą tajemnicę wiary – Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa. „Zmysł wiary” podpowiada, że jedynie w Zmartwychwstałym Panu można znaleźć uzasadnienie nadziei, która daje „prawdziwy pokój serca i siłę do ufnego kroczenia przez życie”. Niestety, okrucieństwo wojny na ziemi ukraińskiej zdaje się zaprzeczać tej Dobrej Nowinie.
„Wielkanocny poranek przychodzi nam z pomocą w odpowiedzi; choć los Zbawiciela ukazał ogrom i zasięg zła na świecie, to jeszcze bardziej odsłonił obfitość Bożej łaski. Bóg pokazał w swoim Synu, że ostatnie słowo zawsze należy do życia, miłości i łaski. Dlatego Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest wydarzeniem, które rodzi zachętę do tego, by każdy z nas, nawet w obliczu największego zła i grzechu, nigdy nie utracił wiary w moc Boga i pozostał apostołem miłosiernej miłości i ufnej nadziei” – napisał ks. Marek Jarosz.
Tych owoców Zmartwychwstania Pańskiego chcieliby doświadczać uchodźcy, którzy nie mogą być dla diecezjan jedynie anonimowymi ludźmi, bo historia Kościoła na Mazowszu przypomina, że wielu z nich ma duchowe korzenie w pasterskiej posłudze płockich kapłanów. Tak było na przykład z bp. Adolfem Piotrem Szelążkiem, bp. Stefanem Walczykiewiczem, bp. Kacprem Borowskim.
Rektor zaznaczył, że droga formacji do kapłaństwa musi zawierać w sobie troskę o głęboką wiarę, ale również kształtowanie serca wrażliwego na ludzkie potrzeby. Rozumieją to płoccy seminarzyści, którzy od pierwszych chwil, kiedy zaczęli przybywać do kraju uchodźcy, chętnie włączyli się w dzieło niesienia pomocy: organizowali zbiórki, angażowali się w prace przygotowujące mieszkania dla osób uciekających z obszarów objętych wojną, wspomagali też płockie instytucje odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców.
Ponadto podkreślił, że wspólnota seminaryjna każdego dnia modli się w intencji pokoju i adoruje zmartwychwstałego Pana obecnego w Sakramencie Ołtarza. W łączności z Ojcem Świętym zawierzyła ona Rosję i Ukrainę sercu Maryi. Postawa ta wpisuje się w najpiękniejsze karty historii diecezji i kapłańskiego ducha wielkich pasterzy przybyłych przed laty z dalekiego Mazowsza na ukraińską ziemię.
Rektor poprosił o modlitwę w intencji powołań. Podziękował za wszelką pomoc i wsparcie, dzięki którym można kształtować serca i umysły przyszłych duszpasterzy diecezji. Życzył, by pokój Chrystusa zmartwychwstałego zagościł w sercach, „a zło nigdy nie zwyciężyło nadziei i chęci niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują”.
List ks. Marka Jarosza jest czytany wiernym w Poniedziałek Wielkanocny podczas wszystkich Mszy św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.