Rektor UPJPII na Wielkanoc: prawda o Bogu miłującym człowieka nadzieją dla współczesnego świata
05 kwietnia 2010 | 12:57 | md Ⓒ Ⓟ
Chaos etyczny, ideologia „śmierci Boga” i fałszywa tolerancja to główne sposoby atakowania prawdy we współczesnym świecie – pisze rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Maciej Dyduch w wielkanocnym liście, który w poniedziałek jest odczytywany we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej. Rektor uczelni podkreśla, że Uniwersytet włącza się skutecznie w głoszenie prawdy.
„Prawda o Bogu i o człowieku bywa dziś, na różne sposoby, ignorowana, odrzucana i atakowana” – pisze rektor UPJPII. Do głównych sposobów kwestionowania prawdy we współczesnym świecie ks. prof. Jan Maciej Dyduch zalicza powszechny chaos etyczny, głoszony w środowiskach, które chcą zacierać granice między dobrem i złem oraz promują relatywizm wartości. Według niego, ów chaos pogłębia się przez ideologię „śmierci Boga”, która wmawia człowiekowi, że Boga nie ma i zachęca do ateistycznego modelu życia.
„W tym chaosie nie ma miejsca dla prawdy o człowieku, o jego godności, prawie do życia i wolności. W kontekście tego zamętu, niektórym ogólnoludzkim wartościom nadaje się fałszywą treść” – dodaje autor listu i podkreśla, że dziś miarą fałszywie pojętej tolerancji i postępu staje się akceptacja aborcji, eutanazji i związków homoseksualnych. „Tymczasem takie postawy są zaprzeczeniem prawdziwego postępu, naruszają godność człowieka i jego prawa oraz wprowadzają zamęt i chaos etyczny. Aborcja, eutanazja, homoseksualizm są złem, grzechem, dlatego żaden trybunał, żaden sąd nie ma prawa tego usprawiedliwiać” – zaznacza ks. prof. Dyduch.
„Prawda Chrystusowa zawsze zwycięża. To ona, pomimo trudności, przeszkód i ataków niesie radość i nadzieję światu” – podkreśla. Rektor UPJPII zauważa, że żyjemy w „czasach trudnych dla prawdy”, ale te czasy wydają jej wspaniałych głosicieli i obrońców. Przywołał postać ks. Jerzego Popiełuszki, który zostanie beatyfikowany 6 czerwca i stwierdził, że ten kapłan-męczennik był „stróżem granicy między prawdą a fałszem, między dobrem a złem, między wolnością a zniewoleniem”. Wśród obrońców prawdy jest także Sługa Boży Jan Paweł II, który „przemierzał świat, głosząc prawdę o Bogu i człowieku”. „To Chrystusowa prawda o Bogu miłującym człowieka, prawda głoszona z tak wielką mocą w okresie wielkanocnym, staje się źródłem nadziei i radości dla współczesnego świata oraz drogowskazem na jego, nieraz krętych, drogach” – zauważa autor listu.
Deklaruje, że w głoszenie tej prawdy pragnie włączyć się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Kształci on blisko 3,5 tysiąca studentów „przygotowujących się zarówno do głoszenia prawdy Chrystusowej, jak i zaszczepiania wartości chrześcijańskich we wszystkich dziedzinach nauki i życia w duchu papieskiej encykliki «Fides et ratio»”.
W Poniedziałek Wielkanocny w kościołach Archidiecezji Krakowskiej zbierane są ofiary na rzecz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.