Drukuj Powrót do artykułu

Relacje między Polską a Stolicą Apostolską są szczególne

14 marca 2019 | 17:30 | lk / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. wikipedia

Relacje łączące Polskę i Stolicę Apostolską są szczególne – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który przedstawił w czwartek w Sejmie “Informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku”.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że relacje łączące Polskę i Stolicę Apostolską są szczególne. – Przypadająca na ten tydzień wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, związana ze stuleciem przywrócenia relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej i Polski oraz z 6. rocznicą pontyfikatu jego świątobliwości Papieża Franciszka, stanowi sposobność do podsumowania wspólnych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych kierunków współpracy w przyszłości – stwierdził, nawiązując do wizyty kard. Pietro Parolina w Warszawie.

Odnosząc się do kwestii stosunków z Izraelem szef polskiej dyplomacji poinformował, że podpisanie w czerwcu 2018 r. wspólnej deklaracji premierów Polski i Izraela “zamyka ubiegłoroczny spór wokół nowelizacji ustawy o IPN”.

“W tym kontekście ze smutkiem, z konsternacją odnotowujemy, że ze strony niektórych polityków izraelskich nadal płyną pod adresem Polski i Polaków niesprawiedliwe oskarżenia. Niestety, jest to także efekt wieloletnich zaniedbań w dziedzinie polityki historycznej i braku adekwatnych reakcji na szkalowanie na świecie wizerunku naszego kraju, które doprowadziły do umocnienia fałszywych stereotypów” – powiedział Czaputowicz.

Mówiąc o przyszłości relacji polsko-izraelskich szef MSZ podkreślił, że polskie władze są gotowe do kontynuowania współpracy z Izraelem, w tym do dyskusji na trudne tematy związane z naszą wspólną historią.

“Nie godzimy się jednak na wypowiedzi, które powielają fałszywe stereotypy, posługują się uproszczoną wizją tragicznych losów obu narodów. Podstawą naszego dialogu powinna być otwartość, wzajemne zrozumienie i szacunek dla racji drugiej strony” – dodał.

Minister spraw zagranicznych określił stan stosunków polsko-ukraińskich w wymiarze praktycznej współpracy jako dobry, natomiast dodał, że: “Wciąż musimy pracować nad dialogiem historycznym z Ukrainą“.

– Warunkiem stawianym przez stronę polską jest cofnięcie zakazu ekshumacji szczątków ludności polskiej, który jest dla nas niezrozumiały w świetle standardów cywilizacyjnych. Liczymy na właściwe decyzje strony ukraińskiej w tym względzie – zaznaczył Jacek Czaputowicz.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.