Relatywizm moralny nie sprzyja polityce społecznej
10 września 2011 | 10:22 | RV / pm Ⓒ Ⓟ
Znaczenie wartości moralnych w polityce było tematem papieskiej audiencji dla nowego ambasadora Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej. Nigel Marcus Baker, przyjęty w Castel Gandolfo, złożył listy uwierzytelniające.
Benedykt XVI przypomniał swą ubiegłoroczną podróż do Wielkiej Brytanii i beatyfikację wielkiego Anglika, kard. Johna Henry’ego Newmana. Podkreślił, że dalekowzrocznie przewidywał on wyzwania stojące dziś przed zachodnim społeczeństwem. Przypomnienie jego myśli może pomóc w rozwiązywaniu kwestii politycznych, gospodarczych i społecznych naszych czasów.
Nawiązując do słów nowego ambasadora, że brytyjski rząd chce oprzeć politykę na trwałych wartościach, Papież wskazał, że ma to szczególne znaczenie w świetle wydarzeń, do jakich doszło ostatniego lata w Anglii. Gdy bowiem w polityce brak odniesienia do obiektywnych wartości, wynikający stąd relatywizm moralny nie sprzyja społeczeństwu wolnemu i sprawiedliwemu. Przeciwnie, prowadzi do frustracji, egoizmu, braku poszanowania dla życia i wolności innych. Czynne popieranie istotnych wartości zdrowego społeczeństwa, jak obrona życia i rodziny, właściwe wychowanie młodzieży czy braterskie traktowanie ubogich i słabych, z pewnością pomoże odbudować poczucie obowiązku wobec wszystkich ludzi – wskazał papież.
Ojciec Święty zapewnił o stałym wkładzie Kościoła w dobro społeczeństwa. Wyraził uznanie Stolicy Apostolskiej dla rządu brytyjskiego, który zapowiedział ostatnio wydzielenie funduszy na pomoc rozwojową. Podkreślił też postępy w procesie pojednania w Irlandii Północnej i duże znaczenie, jakie miała w tym względzie niedawna podróż królowej Elżbiety II do Republiki Irlandii.
Nowy ambasador przy Watykanie, 45-letni Nigel Baker, pracuje w brytyjskiej służbie dyplomatycznej od ponad 20 lat po ukończeniu studiów historycznych. Ostatnio był ambasadorem w Boliwii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.