Religii uczy 31 tys. katechetów. Ponad połowa to świeccy
28 grudnia 2017 | 07:07 | Warszawa / lk / mip Ⓒ Ⓟ
Religii w szkole uczy 31 tys. 353 katechetów, z czego grubo ponad połowę (18 tys. 349) stanowią świeccy – wynika z danych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zebranych już po wdrożeniu nowej reformy oświaty. – W związku z reformą liczba pozostaje na ogół taka sama. Jeśli są jakieś różnice, to nieznaczne albo wynikają z organizacji pracy szkoły – poinformował KAI sekretarz komisji, ks. Marek Korgul.
Dane obejmują katechetów z 41 diecezji, bez ordynariatu polowego WP oraz dwóch diecezji greckokatolickich. Wynika z nich, że w roku szkolnym 2017/2018 religii w polskich szkołach uczy łącznie 31 tys. 353 katechetów: 18 tys. 349 świeckich, 9753 księży diecezjalnych, 2228 sióstr zakonnych, 1006 zakonników oraz 17 diakonów i alumnów.
Najwięcej świeckich katechetów jest w archidiecezjach poznańskiej (873) i katowickiej (860). Najwięcej księży jest posłanych do pracy w szkole w diecezji tarnowskiej (825).
Siostry zakonne najliczniej są reprezentowane w archidiecezjach krakowskiej (210) i warszawskiej (209), a zakonnicy – również w krakowskiej (96) i archidiecezji wrocławskiej (67). Aż siedmiu spośród 17 diakonów i alumnów uczy religii w diecezji legnickiej.
Z kolei z danych Systemu Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w roku szkolnym 2017/2018 (dane wstępne) pracuje w Polsce 30 tys. 043 katechetów. Liczba ta obejmuje łącznie wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe, które mogą w Polsce prowadzić katechezę oraz podział na katechetów świeckich i duchownych.
Czytaj także: 30 tys. katechetów w polskich szkołach
W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych jest 1397 katechetów, w szkołach podstawowych – 16 122, w gimnazjach – 3633, w zasadniczych szkołach zawodowych – 391, w liceach ogólnokształcących – 1755, w technikach – 1971, w branżowych szkołach I stopnia (czyli zasadniczych szkołach zawodowych przemianowanych w wyniku reformy systemu oświaty) – 324, a w pozostałych typach szkół – 321.
Dane ministerialne obejmują wszystkich katechetów, zarówno świeckich, jak i duchownych (w tym księży diecezjalnych, zakonników i siostry zakonne), i to wszystkich związków wyznaniowych uprawnionych do nauczania religii w Polsce, gdyż SIO w świetle przepisów ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz ustawy o ochronie danych osobowych nie może gromadzić danych z podziałem na poszczególne wspólnoty wyznaniowe.
Skąd rozbieżności w danych kościelnych i ministerialnych? Resort podaje „unikatową liczbę nauczycieli w osobach”, która wynosi 30 043. Ale łączna podana przez MEN liczba etatów związanych z nauczaniem religii to mniej, bo 25 917.
SIO nie różnicuje form zatrudnienia nauczycieli religii np. z podziałem na etaty pełne i cząstkowe. Podaje wprawdzie liczbę etatów, ale przecież katecheci uczą też w szkołach w oparciu o umowy cząstkowe, gdyż wielu z nich łączy nauczanie religii z innymi, dodatkowymi zajęciami (np. lekcjami WOS, historii, czy języka polskiego).
Jedna osoba może też uczyć religii (realizować co najmniej jedną godzinę przedmiotu tygodniowo) np. w dwóch szkołach. Resort liczy ją wówczas jako jednego człowieka, a nie jako dwa etaty (choćby cząstkowe).
Komisja KEP zbiera dane z wydziałów katechetycznych wszystkich kurii diecezjalnych. Te mają obowiązek podać liczbę katechetów we wszystkich typach szkół na ich terenie.
Czytaj także: Katecheci debatowali o wpływie reformy oświaty na katechezę
– Jeśli katecheta uczy w zespole szkół, który obejmuje liceum, gimnazjum i zawodówkę, to jest liczony trzykrotnie – wyjaśniał kilka lat temu ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy w Komisji Wychowania Katolickiego. Ponadto jeden katecheta może pracować na terenie dwóch parafii i wtedy też jest liczony podwójnie.
Ks. Marek Korgul dodaje: „Podanie informacji na temat liczby księży osób zakonnych czy świeckich katechizujących w danym typie szkół sprawi, że ich łączna liczba nie będzie taka sama, jak realna liczba katechetów, gdyż jeden katecheta może katechizować w kilku placówkach i typach szkół w zespołach (np. jeden ksiądz może katechizować zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum, bardzo wielu katechetów uczy zarówno w przedszkolu, jak i w szkołach podstawowych”.
– Poza tym, ze względu na wdrażaną obecnie reformę systemu oświaty, nie ma już gimnazjów jako takich, a jedynie oddziały gimnazjalne (kl. II i III) w szkołach podstawowych, stąd podanie liczby katechetów w gimnazjach jest raczej niemożliwe – zaznacza sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że dane kościelne opracowywane są jedynie raz na pięć lat, podczas gdy ministerialne – co roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.