Relikwie bł. Karoliny Kózkówny w Narodowym Sanktuarium św. Józefa
08 sierpnia 2021 | 13:32 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Relikwie bł. Karoliny Kózkówny wprowadzono do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas comiesięcznej modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
W homilii celebrans akcentował, że zbawienie człowieka dokonało się przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. – Chrześcijaństwo to coś więcej niż zestaw słusznych praw, które wygłosił Pan Jezus, a my w nie uwierzyliśmy i według nich żyjemy. Jesteśmy religią wydarzenia zbawczego, a nie wyznawcami słusznego poglądu na życie, dlatego bycie chrześcijaninem to nie tylko przyjmowanie nauki Pana Jezusa za swoją, ale to przede wszystkim udział w Chrystusowym dziele zbawienia, w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu – mówił abp Górzyński.
Stwierdził, że patrząc na współczesną rodzinę przez postać św. Józefa widać, że rodzina coraz mniej jest postrzegana po Bożemu, a coraz bardziej po ludzku.
– Zanika Józefowe pragnienie, by w mojej rodzinie przede wszystkim wypełniła się wola Boga. Widać to w zamknięciu się na dar życia, który przecież jest darem Boga i jako dar od Boga powinno być przyjmowane z najwyższym poszanowaniem Jego woli i Jego przykazań – podkreślał kaznodzieja.
Zaznaczył, że kryzys demograficzny jest pochodną myślenia o rodzinie bardziej po ludzku niż po Bożemu. – Pomoc niesiona rodzinie ze strony ludzi wierzących musi iść w kierunku przywracania jej prawdziwego obrazu, którego wzór mamy w Świętej Rodzinie i w kierunku kształtowania postaw przyszłych ojców i matek na wzór św. Józefa i Maryi zdolnych do myślenia po Bożemu z gotowością do wypełniania woli Boga, a nie tylko swoich ludzkich pragnień – powiedział metropolita warmiński.
Wcześniej w ramach konferencji odbył się program słowno-muzyczny pt. „Aureola marzy mi się od przedszkola” w wykonaniu zespołu „Promyczki dobra” z Nowego Sącza pod kierunkiem ks. Andrzeja Mulki, dyrektora Wydawnictwa „Promyczek”.
Podczas Mszy św. przekazane zostały relikwie bł. Karoliny Kózkówny, ofiarowane przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, pochodzącego z sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.
Karolina Kózka urodziła się 2 sierpnia 1898 r. we wsi Wał-Ruda. Pochodziła z wielodzietnej rodziny galicyjskiej. Była radosną i pokorną dziewczynką, a przede wszystkim religijną. Współtworzyła grupy parafialne, takie jak: Żywy Różaniec, Apostolstwo Modlitwy i Bractwo Wstrzemięźliwości, katechizowała młodzież.
W wieku 16 lat poniosła męczeńską śmierć. Zginęła 18 listopada 1914 r. Została uprowadzona przez carskiego żołnierza, który bestialsko ją zamordował, gdyż broniła się w pragnieniu ochrony swojego dziewictwa. Jej zmasakrowane ciało znaleziono dopiero po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r. w pobliskim lesie.
Została beatyfikowana 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie przez Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.