Relikwie męczenników z Pariacoto w kieleckiej parafii Ducha Świętego
05 października 2020 | 06:10 | dziar / hsz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Relikwie franciszkańskich męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka – zostały dzisiaj wprowadzone do parafii Ducha Świętego w Kielcach. Uroczystości przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Byli ofiarami prześladowań komunistycznych bojówek Świetlistego Szlaku. Osobiście byłem tam dwa razy. Zawsze z uznaniem patrzyłem na pracę tamtejszych ojców w Pariacoto i w całym regionie. Myślę, że tam gdzie jest krew męczenników, tam jest nadzieja na żywy Kościół i świadectwo w wierze – mówił bp Jan Piotrowski.
Homilię wygłosił misjonarz z Paragwaju, o. Dariusz Gaczyński. – Są to pierwsi błogosławieni misjonarze męczennicy z naszego kraju wyniesieni na ołtarze. To szczególny dar dla nas, bo to święci naszych czasów – mówił. – Dar męczeństwa nie przychodzi z przypadku. Męczeństwo ojców Zbigniewa i Michała również nie było przypadkowe. Nie mogli jednak podjąć innej decyzji, niż oddać życie za Chrystusa – podkreślał o. Gaczyński. Zauważył także, że siły zła wciąż ingerują w ludzkie życie i „toczy się brutalne walka o zbawienie”. – Jeśli chcemy się zbawiać, potrzebujemy Maryi (…). Przy sercu Matki człowiek czuje się najbezpieczniej. Wezwanie Zbyszka i Michała jest proste: wejdź na tę drogę, szukaj serca Matki, aby w chaosie, w jakim jesteśmy teraz, nie zatracić najważniejszej sprawy: zabawienia duszy – apelował o. Gaczyński.
W tym dniu gościł w parafii także promotor kultu męczenników z Pariacoto, br. Jan Hruszowiec. Przypomniał m.in., że miejscowi Indianie uznali ojców za „swoich”, co świadczyło o ich autorytecie i postawie.
Dzisiejsze wydarzenie jest kolejnym ważnym etapem duchowym w przygotowaniu do konsekracji kościoła Ducha Świętego.
Jak zapowiada ks. prałat Marek Czarnota, proboszcz parafii – relikwie męczenników będą złożone pod mensą ołtarza, zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła. Dla wiernych zostały przygotowane materiały dotyczące błogosławionych męczenników a także modlitewniki i relikwie II stopnia.
Męczennicy franciszkańscy, których relikwie zostały dzisiaj wprowadzone, zostali zamordowani w Peru w 1991 roku. O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zginęli z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania “Świetlisty szlak”. Obaj w chwili śmierci mieli niewiele ponad 30 lat. “Kiedy wyjeżdża się na misje, trzeba być gotowym na wszystko” – te słowa o. Zbigniew Strzałkowski powiedział wyjeżdżając na misję, z której już nie wrócił. Zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 w Chimbote w Peru.
Historia parafii pw. Ducha Świętego na nowym kieleckim osiedlu „Na Stoku” sięga w lata 80. XX wieku. 20 grudnia 1986 r. ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki erygował duszpasterstwo „Na Stoku” pw. Ducha Świętego, a 16 marca 1987 r. ustanowił parafię.
Pierwsza Msza św. na poświęconym placu pod budowę przyszłego kościoła miała miejsce 6 maja 1987 r. Już jesienią tego roku stanęła kaplica, a w grudniu 1991 r., kiedy proboszczem został zasłużony dla parafii ks. Józef Doniec, zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Projekt świątyni wykonali architekci z Warszawy – Jacek i Tomasz Kwiecińscy. Symboliczną pierwszą łopatę wykopano w maju 1994 r. W 1998 r. w mury nowej świątyni wmurowano kamień węgielny. Już w 2001 r. parafianie mogli uczestniczyć we Mszach św. w nowym kościele.
Parafia liczy ponad 10 tys. wiernych i jest w niej aktywnych wiele wspólnot.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.