Relikwie św. Jana Pawła II dla katedry w Wiedniu
06 maja 2019 | 11:00 | ts (KAI) | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Katedra św. Szczepana w Wiedniu otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Niewielki relikwiarz z włosami świętego papieża przywiózł do Wiednia abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski, który przez siedem lat był sekretarzem kanonizowanego w 2014 roku Jana Pawła II, przekazał relikwiarz proboszczowi wiedeńskiej katedry, ks. Antonowi Faberowi podczas Mszy św. 5 maja. Odczytany po polsku i niemiecku okolicznościowy dekret głosi, że relikwie te są darem dla metropolity Wiednia, kard. Christopha Schönborna i wiedeńskiej katedry św. Szczepana.
W kazaniu arcybiskup lwowski wspominał lata u boku Jana Pawła II podkreślając, że był on człowiekiem głębokiej modlitwy. Każdy dzień Karol Wojtyła rozpoczynał wczesnym rankiem modlitwą różańcową, którą często odmawiał leżąc krzyżem w swojej kaplicy, nigdy też nie kończył dnia bez modlitwy. „Jan Paweł II przez cale życie starał się przekonywać również innych ludzi do intensywnej modlitwy wnoszący tym samym wkład w odnowę świata” – wspominał abp Mokrzycki.
Podczas pobytów w Wiedniu jako arcybiskup krakowski Karol Wojtyła nawiedzał katedrę św. Szczepana i modlił się w tamtejszej kaplicy św. Eligiusza, w której wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Przed kilku laty, na ścianie obok kaplicy, umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Jana Pawła II pogrążonego w modlitwie.
Abp Mokrzycki przebywał w Wiedniu w związku z obchodami 74. rocznicy wyzwolenia niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen–Gusen. Metropolita Lwowa i były sekretarz dwóch papieży: Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, sprawował liturgię w Polskim Sanktuarium Narodowym – kościele św. Józefa na wiedeńskim Kahlenbergu. Uczestnicy Mszy św. złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przy mauzoleum z prochami Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej na terenie Austrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.