Relikwie Ulmów już są w diecezji kieleckiej
17 marca 2024 | 16:33 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W sobotę 16 marca rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów po diecezji kieleckiej – wczoraj i dzisiaj można oddawać cześć relikwiom w bazylice katedralnej. W niedziele w godzinach popołudniowych relikwie zostaną przeniesione do sanktuarium MB Miłosierdzia w Piekoszowie.
W sobotę 16 marca relikwie przybyły z archidiecezji łódzkiej – przywiózł je ks. dr Artur Skrzypek, Wikariusz Biskupi ds. Małżeństw i Rodzin wraz z przedstawicielami wspólnoty Domowego Kościoła – Ewą i Krzysztofem Strojwąsami oraz z dziećmi Marią i Stanisławem.
Delegacja kapłanów z proboszczem parafii katedralnej, ks. Adamem Kędzierskim, wniosła je w uroczystej procesji do kościoła. Mszy św. na powitanie relikwii przewodniczył ks. Adam Kędzierski. W wygłoszonej homilii nawiązał do świadectwa życia bł. Ulmów, szczególnie ważnego w dzisiejszych czasach, ukazał szacunek do ludzkiego życia jako ponadczasową wartość. Po zakończonej Eucharystii była możliwość ucałowania relikwii.
– W naszej parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach relikwie mamy już od kilku miesięcy, ale chciałam być w katedrze, bo trochę poznałam dzieje bł. Ulmów i fascynuje mnie ich prostota oraz odwaga – mówi KAI Janina Niezguła.
Grupy parafialne – Róże Różańcowe, Wspólnota „Margaretka”, Przymierze Dwóch Serc oraz Wspólnota Domowego Kościoła prowadziły czuwanie modlitewne. O godz. 21.00 miała miejsce modlitwa Apelem Jasnogórskim wraz z rozważaniem.
„Drodzy Wierni diecezji kieleckiej, zechciejmy wykorzystać ten czas łaski na serdeczną modlitwę do Boga za przyczyną bł. Rodziny Ulmów polecając małżonków i nasze rodziny, a zwłaszcza te w których brakuje zgody i wzajemnej miłości. A Was, czcigodni Duszpasterze, zachęcam do zorganizowania w parafiach wspólnego wyjazdu celem udania się do wybranego kościoła stacyjnego. Na czas przygotowań i peregrynacji z serca błogosławię” – napisał w komunikacie bp Jan Piotrowski.
Kard. Parolin: pierwszym warunkiem negocjacji rosyjsko-ukraińskich jest zaprzestanie agresji
Peregrynacji relikwii towarzyszy wystawa IPN-u: „Błogosławieni Ulmowie z Markowej”.
Kolejne kościoły stacyjne to: sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie, sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju, bazylika Grobu Bożego w Miechowie, a na zakończenie 23 marca – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach.
Peregrynacja relikwii beatyfikowanej Rodziny Ulmów po polskich diecezjach została zainaugurowana 24 września 2023 r. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów -wyjątkowy w historii Kościoła, trwał 20 lat. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się w miejscu ich śmierci – w Markowej.
Rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców. W masakrze w Markowej zginęło wówczas kilkanaście osób. Najpierw Niemcy zabili Żydów, których przed niemieckimi prześladowaniami ukrywali u siebie Ulmowie. Z rąk niemieckich żandarmów zginęli: dwie córki sąsiadów Ulmów – Golda (Genia) Gruenfeld i Lea Didner z córką, trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz jego krewny. Następnie Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.