Renowacja baldachimu Berniniego w Bazylice św. Piotra
12 stycznia 2024 | 15:09 | ts, | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ołtarz główny w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie – konfesja św. Piotra – zostanie wkrótce otoczony rusztowaniami. Będzie to związane z renowacją słynnego baldachimu Berniniego, znajdującego się wokół ołtarza i nad nim. Pietro Zander, kierownik ds. dziedzictwa kulturowego w warsztacie „Fabbrica di San Pietro” wyjaśnił na konferencji prasowej, że muszą zostać oczyszczone z brudu i tłuszczu elementy z brązu, drewna i marmuru. Rusztowanie będzie otaczać baldachim, jednak nie przeszkodzi to w sprawowaniu nabożeństw przy głównym ołtarzu Bazyliki Watykańskiej.
Prace mają się rozpocząć w drugim tygodniu lutego i powinny zostać zakończone przed inauguracją Roku Świętego 24 grudnia. Oczekuje się, że w ciągu 12 miesięcy Watykan i Rzym odwiedzi kilka milionów pielgrzymów. Koszty renowacji w wysokości 700 000 euro pokrywa w całości Zakon Rycerzy Kolumba.
Słynny baldachim jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego (1598-1680), najwybitniejszego artysty epoki baroku. Został wykonany w latach 1624-1633. Znajduje się pod kopułą Bazyliki św. Piotra oraz nad ołtarzem głównym bazyliki – a zatem nad grobem św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża i patrona świątyni. „Stąd też ta renowacja ma również wielką wartość symboliczną”, powiedział archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej, kardynał Mauro Gambetti.
Baldachim ma 28 metrów wysokości (tyle, co wysokość nawy środkowej Bazyliki Mariackiej w Krakowie) i waży 63 tony. Ozdobiony jest między innymi naturalnej wielkości aniołami, złotymi pędami laurowymi i herbem rodziny Barberini. Z tej rodziny szlacheckiej pochodził papież Urban VIII (1623-1644), który zamówił to dzieło sztuki. Po raz ostatni baldachim był restaurowany ok. 250 lat temu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.