Drukuj Powrót do artykułu

Republika Konga: tłumy wiernych modlą się z biskupem z Tarnowa

10 grudnia 2018 | 11:33 | eb / pz | Tarnów Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Weiron Photo / flickr.com

Świątynie licznie wypełniają się po brzegi podczas modlitewnych spotkań w Republice Konga. Misjonarzy i wiernych odwiedza biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. W tym roku mija 45 lat obecności tarnowskich misjonarzy w Kościele w Kongo.

Na początku podróży misyjnej biskup odwiedził ks. Mariana Pazdana, posługującego w tym kraju od niemal 30 lat i ks. Pawła Turka, który w Republice Konga rozpoczął trzeci rok swojej pracy.

W parafii pw. św. Jana Pawła II, Msza święta trwała niemal dwie i pół godziny. Długa była zwłaszcza procesja z darami, które przyniosło kilkadziesiąt osób. Kościół, którym jest tymczasowo kaplica, wypełnił się po brzegi. Przyszła świątynia jest w trakcie budowy. Po celebrze miało miejsce poświęcenie dzwonu, ufundowanego przez trzy mieszkanki Tarnowa.

Biskup odwiedził także katedrę w Dolisie, mieście, które jest stolicą diecezji o tej samej nazwie. Kościół został szczelnie wypełniony, a na zewnątrz postawiono dwa duże namioty dla wiernych.

Nie zabrakło wizyty biskupa Leszka Leszkiewicza w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Louvakou, które niemal pięć lat temu zostało konsekrowane przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Sanktuarium to jest dziełem księdza Mariana Pazdana.

– Posługa misjonarzy tarnowskich na terenie obecnej diecezji Dolisie, w której pracuje 35 księży (w tym dwóch z Tarnowa), jest wyjątkowa – podkreśla ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji, który też poleciał do Konga.

Swoją proboszczowską posługę zaznaczyli tam: bp Jan Piotrowski, ks. Jan Kudłacz, ks. Józef Kiwior, a obecnie kontynuują ją ks. Marian Pazdan i ks. Paweł Turek.

„Wyjątkowość posługi tarnowskich misjonarzy wyraża się w tym, że na 13 obecnie funkcjonujących parafii, 6 zostało utworzonych przez nich. Cztery przez ks. Mariana Pazdana (w tym jedna z ks. Janem Kudłaczem), a pozostałe dwie przez ks. Jana Piotrowskiego oraz ks. Pawła Turka. Ten ostatni został proboszczem w parafii Moungoundou Sud, oddalonego od Dolisie 250 km. Pokonanie tego odcinka w porze deszczowej wymaga przeznaczenia co najmniej 7 godzin”– dodaje ks. Czermak.

W tej miejscowości, dziś są ważne uroczystości – otwarcie parafii pw. św. Archanioła Gabriela w obecności biskupa Leszka Leszkiewicza i miejscowego biskupa Bienvenu Manamiki.

W tym roku minęła także 20. rocznica śmierci księdza Jana Czuby, tarnowskiego misjonarza, który zginął śmiercią męczeńską na południu kraju w Loulombo. Delegacja z diecezji tarnowskiej odwiedzi to miejsce w najbliższych dniach.

Obecnie w Kościele kongijskim, w dwóch diecezjach, posługuje pięciu kapłanów z diecezji tarnowskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.