Republika Środkowoafrykańska: na Mszy św. do 15 osób
10 kwietnia 2020 | 17:41 | eb | Bouar Ⓒ Ⓟ
Kościoły i meczety w Republice Środkowoafrykańskiej nie zostały zamknięte z powodu pandemii, ale ograniczono liczbę uczestników do 15 osób – informuje bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar.
W związku z istniejącym zagrożeniem, dyrektor Caritas diecezjalnej o. Aurelio Gazzera, przygotował program pomocy osobom samotnym i w podeszłym wieku
„Odbyło się spotkanie formacyjne dla członków Caritas parafialnych, po którym zostały rozdzielone maski ochronne i rękawiczki dla tych, którzy będą w kontakcie z chorymi. Maski zostały uszyte przez dziewczęta z naszego centrum szkoleniowego «Londo, Mo luti». W zależności od rozwoju sytuacji, każda parafia otrzyma następnie dotacje mydła i artykułów spożywczych. Jedna z diecezji we Włoszech, Massa Carrara, zaoferowała pomoc w tym dziele. Diecezja tarnowska również nie pozostaje obojętna na nasze potrzeby, za co wyrażamy szczerą wdzięczność” – relacjonuje misjonarz.
Równocześnie z akcją charytatywną prowadzone są też audycje w radiu, które uświadamiają ludziom potrzebę przestrzegania higieny i innych restrykcji. Głos zabierają lekarze, nauczyciele i służby porządkowe. Przedstawiciele Kościoła także obecni są każdego dnia na falach radiowych, a od czasu do czasu również wyznawcy innych religii: muzułmanie i protestanci.
„Wspólnie nagraliśmy audycję na temat sposobów okazywania miłości w czasie epidemii. Imam, pastor i ksiądz poruszali ten temat, każdy z perspektywy swojej wspólnoty. Następnie matki reprezentujące te trzy wyznania zwróciły się z apelem do kobiet i mężczyzn, zaś młodzi do swoich rówieśników. Każdy z prelegentów zakończył swoje wystąpienie modlitwą okolicznościową” – dodaje bp Gucwa.
Zdaniem biskupa, diecezjalne radio Siriri (Pokój) odgrywa podczas pandemii bardzo ważną rolę. „Każdego dnia można słuchać Słowa Bożego, audycji religijnych i kulturalnych, a przede wszystkim uczestniczyć w Mszy świętej, emitowanej bezpośrednio z katedry” – pisze tarnowski misjonarz.
Jak informuje bp Gucwa, mieszkańcy miast i wiosek pracują, robią zakupy, odwiedzają się. Widmo koronawirusa (11 przypadków w stolicy i ponad 600 w pobliskim Kamerunie) nie przeszkadza im w normalnym rytmie życia. „Ciągle mówi się o myciu rąk i przestrzeganiu odległości. Większość bierze to sobie to serca, inni niewiele się tym przejmują” – ocenia misjonarz.
Dwa tygodnie temu, zgodnie z decyzją prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej wszystkie szkoły, uniwersytety, również restauracje, bary i kluby nocne zawiesiły swoją działalność na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Lotnisko i granice kraju zostały czasowo zamknięte.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.