Drukuj Powrót do artykułu

Reżyser Paweł Woldan u sióstr służek w Mariówce

15.11.2018 , rm, Mariówka Ⓒ ℗

Znany reżyser Paweł Woldan był gościem sióstr służek w Mariówce koło Przysuchy. Spotkanie odbyło się w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Promień, które prowadzi zgromadzenie założone przez bł. Honorata Koźmińskiego. Wydarzenie było jednym z punktów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ponadto w tym roku służki obchodzą 140. rocznicę powstania swojego zgromadzenia.

Paweł Woldan, opowiadając o swojej drodze twórczej, wskazał na rolę mistrza sztuki filmowej, jakim był dla niego Krzysztof Kieślowski oraz na duchowy wpływ św. Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania słuchali świadectwa reżysera o tym, jak ważna jest wytrwałość w realizacji projektów mądrych filmów. “Szacunek wobec widza, który ma prawo do przekazu zgodnego z obiektywną rzeczywistością w najpiękniejszej, choć trudnej formie artystycznej, to postawa cechująca Pawła Woldana, która sprawia, iż reżyserowane przez niego filmy i spektakle Teatru Telewizji cieszą się uznaniem i dużą oglądalnością” – opowiada s. Elżbieta Kowacz.

Słuchacze mogli nie tylko porozmawiać z reżyserem, ale także zobaczyć fragmenty jego dzieł i dowiedzieć się o przygotowywanym przez niego serialu filmowym poświęconym Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

“Artysta wyraża siebie w swoich dziełach. Dlatego wspaniałym uzupełnieniem poznania Pawła Woldana jako twórcy niezłomnego i bezkompromisowego są wieczory jego twórczości, które będą trwać w ośrodku Promień do 28 listopada br.” – dodała s. Kowacz. 16 listopada zostanie pokazany film dokumentalny “Jan Paweł II i Prymas Wyszyński”, 26 bm. – “Prymas Kardynał Hlond”, nazajutrz – film “Non Possumus”. Część I i na zakończenie – część II tego obrazu.

Wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej Pawła Woldana dla Polski potwierdził prezydent Andrzej Duda w 2016 r., odznaczając go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał on także we wrześniu 2017 r., podczas Festiwalu Filmowego Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci w Gdyni, „Platynowy opornik”, czyli nagrodę specjalną za całokształt twórczości, „za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej”. Był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach filmowych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.