Riccardi: programem Franciszka jest Ewangelia i Sobór Watykański II
13 marca 2015 | 21:44 | pb Ⓒ Ⓟ
Programem Franciszka jest Ewangelia i Sobór Watykański II – napisał historyk Andrea Riccardi w editorialu opublikowanym we włoskim tygodniku „Famiglia Cristiana”.
Jego zdaniem sytuację Kościoła sprzed dwóch lat opisywało jedno słowo: kryzys. Rezygnacja papieża Benedykta XVI „zdawała się to potwierdzać”. Zdążyliśmy już jednak zapomnielć o tym „dramatycznym scenariuszu”. – Są problemy. Ale Kościół jest dziś żywy. Niespodzianka Franciszka pozwoliła ponownie odkryć wartość orędzia Ewangelii – uważa założyciel Wspólnoty św. Idziego.
Przypominając tłumy, które przychodzą słuchać papieża, nie tylko we Włoszech, ale także w Brazylii czy na Filipinach, podkreśla, że Franciszek „chce spotkać każdego”, zaś „jego orędzie nie jest «doktrynalne» czy scholastyczne”. – Co dzień wcześnie rano papież modli się i czyta Biblię: jego słowa pochodzą z serca i z jego życia. Ludzie to czują i lubią go słuchać – zaznacza Riccardi.
Według niego Franciszek, „choć nie jest naukowcem jak Ratzinger”, odznacza się „głęboką kulturą i wielkim doświadczeniem ludzkim”. Okazał się też być wnikliwym dyplomatą. Stał się „światowym przywódcą duchowym”, którego chcą spotykać politycy. Jest specjalistą od spraw ludzkich, bo „przez całe życie spotykał ludzi z ich problemami”.
Będąc częścią zglobalizowanego świata, Kościół musi prowadzić swą misję w zmieniającym się świecie. Franciszek podejmuje ją „ze spokojem”. Aby tę misję wypełnić, „Kościół musi porzucić defetystycznego ducha mniejszości «czystych i surowych»”, mieszając się z ludźmi „bez wyznaczania granic, żyć ze wszystkimi i spotykając każdego”.
– To szeroki i ambitny program: program Soboru Watykańskiego II. Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w 1969 r. Nie tylko jest pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, ale także pierwszym papieżem – dzieckiem Vaticanum II, zakończonego w 1965 r. Ewangelia i Sobór są jego programem: Ewangelia miłosierdzia, przeżywana i przekazywana – konkluduje Riccardi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.