Robert Doliński: każdy Rom ma w domu kącik z religijnym wizerunkiem świętych katolickich
08 kwietnia 2013 | 18:47 | wm Ⓒ Ⓟ
„Każdy Cygan ma w domu kącik z religijnym obrazem, w którym modli się rozmawiając w języku romskim z Bogiem” – powiedział prezes oddz. gorzowskiego Związku Romów Polskich Robert Doliński podczas Światowego Dnia Romów, który obchodzony był 8 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Tradycja romska jest niepisanym zbiorem obowiązujących praw, przestrzeganie jej jest restrykcyjne, wszelkie odstępstwa są karane. Na pierwszym miejscu pod względem znaczenia wartości znajduje się wiara, kolejne to: prawda, posłuszeństwo, starszyzna, rodzina i wolność.
Niektórzy Cyganie chodzą do kościoła w ważne święta, inni w każdą niedzielę. Na pewno wszyscy w swoich domach mają miejsce szczególnego kultu z wizerunkami świętych, teraz często z obrazem Jana Pawła II – powiedział Doliński. W rozmowie z KAI wyznał, że Cyganie są katolikami, choć czasem mało praktykującymi.
„Każde obchodzenie świąt zaczynamy od oddawania szacunku starszej osobie, wtedy cała rodzina udaje się do seniora rodu, aby oddać mu cześć przez pocałowanie jego ręki. Pierwszy do mieszkania musi wejść mężczyzna, jest to bardzo istotne u Cyganów. Następnie składamy życzenia i dopiero zasiadamy do stołu, a stół zastawiony jest przez cały dzień. Staramy się dotrzeć do wszystkich starszych osób z rodziny. Jeśli ma przyjechać rodzina z innych miejscowości wynajmujemy salę. Moja najbliższa rodzina liczy ok. 120 osób, licząc od babci Markowskiej, jej dzieci, wnuki i prawnuki” – powiedział prezes Związku Romów w Gorzowie Wlkp.
W Wielki Piątek od kilku lat gorzowscy Romowie w czasie Drogi Krzyżowej ulicami miasta, niosą wielki drewniany krzyż, na zmianę z innymi przedstawicielami grup społecznych.
W uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Prelegenci podkreślali, że od Romów można się uczyć hołdowania tradycjom i szacunku do osób starszych. Światowy Dzień Romów zainaugurowany został złożeniem kwiatów w Parku Róż, pod pomnikiem Bronisławy Wajs Papuszy – pierwszej cygańskiej poetki.
Obchodom towarzyszyła wystawa zdjęć romskiej rodziny Markowskich przedstawiająca ważne uroczystości rodzinne jak śluby i Pierwsze Komunie św. Były także fotogramy znaczących gorzowskich Romów: Edwarda Dębickiego – kompozytora, poety, twórcy Festiwalu Romane Dyvesa czy Karola Parno Gierlińskiego – rzeźbiarza, poety, prozaika.
Związek Romów Polskich Oddział w Gorzowie Wlkp. został utworzony w 2005 r. , mieszka tu ok. 250 Romów. Najstarsza osoba to babcia prezesa Dolińskiego, ma 87 lat.
Celami statutowymi związku są m.in. aktywizowanie romskiej mniejszości, reprezentowanie wobec władz, pielęgnowanie tradycji, rozwijanie i uczenie języka romskiego, szerzenie wiedzy o historii i kulturze narodu romskiego.
Romskie stowarzyszenie prowadzi integracyjną świetlicę środowiskową dla dzieci romskich i polskich "Ćhavorytko, zespół taneczno-wokalny "Romani Cierheń".
Związek organizuje ogólnopolskie Festiwale Polskich i Romskich Dziecięcych Zespołów Taneczno – Wokalnych.
Od 1990 roku ósmego kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów. W Polsce mieszka ponad 30 tys. przedstawicieli tej mniejszości narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.