Rocznica
Mało znane fakty z życia św. o. Maksymiliana Marii Kolbego
Mija 128. rocznica urodzin św. o. Maksymiliana Marii Kolbego – założyciela Rycerstwa Niepokalanej, miesięcznika „Rycerza Niepokalanej”, Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie, a jednocześnie pasjonata kosmosu oraz militariów, znawcy mediów, misjonarza i męczennika. Franciszkanin dobrowolnie przyjął śmierć głodową w obozie Auschwitz-Birkenau ratując współwięźnia – Franciszka Gajowniczka.
39. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki rozpocznie się 20 września w katedrze w Créteil. – Proces ten otwiera procedurę procesu kanonizacyjnego polskiego męczennika – wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz w procesie ks. Popiełuszki w diecezji Créteil. Z tej okazji przypominamy sylwetkę ks. Jerzego.
102. rocznica urodzin Jana Pawła II
Jutro, 18 maja, mija 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. – papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Skoki narciarskie elementem programu obchodów 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale
Skoki narciarskie dedykowane św. Janowi Pawłowi na Średniej Krokwi- to jedna z wielu niespodzianek dla młodych górali podczas obchodów 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale. Ojciec święty spotkał się w czerwcu 1997 r. z tysiącami wiernych m.in. pod Wielką Krokwią i w Ludźmierzu. W „Księżówce” 28 marca miała miejsce konferencja prasowa, w czasie której przedstawiony został program obchodów papieskiego jubileuszu.
100 lat temu urodził się Władysław Bartoszewski
100 lat remu 19 lutego 1922 r. urodził się Władysław Bartoszewski, wybitny polski historyk, działacz katolicki, wychowawca i polityk. Więzień obozu w Auschwitz-Birkenau, powstaniec warszawski, więzień polityczny w PRL, jeden z najbardziej zasłużonych przedstawicieli ruchu „Znak”. Wieloletni członek zarządu Fundacji na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, należącej do Konferencji Episkopatu Polski.
Wkrótce inauguracja jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski
W sobotę rozpoczną się obchody jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski. Uroczystą Mszę św. w bazylice Świętej Trójcy celebrować będzie nowy prowincjał o. Łukasz Wiśniewski OP, a homilię wygłosi generał Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner OP. Będzie to jednocześnie zamknięcie obrad kapituły prowincjalnej.
7. rocznica śmierci 21 koptyjskich męczenników
Dziś rocznica śmierci 21 koptyjskich męczenników zamordowanych przez dżihadystów. „Ich świadectwo pokazuje światu, że są wartości większe od pieniądza, a wiara w Chrystusa może kosztować nawet życie” – mówi po 7 latach od tamtych wydarzeń ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP.
Przed 100 laty wybrano papieża Piusa XI
6 lutego 1922 r. kard. Achille Ratti, arcybiskup Mediolanu został wybrany na papieża i przyjął imię Piusa XI. Był uczonym i dyplomatą, bibliotekarzem i zapalonym alpinistą. Historycy określają Piusa XI jako jednego z najbardziej istotnych papieży w najnowszej historii Kościoła. Był prefektem Biblioteki Watykańskiej, potem nuncjuszem apostolskim w Polsce, a wreszcie arcybiskupem Mediolanu. Po wyborze na papieża czynił wysiłki przede wszystkim na rozwiązanie „kwestii rzymskiej”. Był postacią ważną w historii Polski. Jego misja dyplomatyczna w Warszawie w latach 1918-1921 zbiegła się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli oraz trudnymi początkami odradzającego się państwa.
Abp Marek Jędraszewski: Żyjmy tak pięknie jak Helenka
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w parafii św. Barbary w Libiążu w 5. rocznicę śmierci Helenki Kmieć – wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii. – Żyjmy tak pięknie jak Helenka – mówił metropolita krakowski.
Chór KUL ma 100 lat
O tym, że śpiewanie w chórze to dzielenie się talentem z innymi i dawnie im siebie, mówił kaznodzieja, a jednocześnie były członek Chóru KUL, ks. dr Dominik Koperski podczas odprawianej w kościele akademickim Mszy św. inaugurującej uroczystości jubileuszowe chóru uniwersyteckiego. „Śpiewanie to rzecz miłości” – podkreślił. Oznacza to, że kulowski chór już od wieku rozsiewa nie tylko piękno zapisane w muzyce, ale i miłość.