10. rocznica koronacji obrazu Królowej Rodzin
04 września 2010 | 19:42 | bt/ms Ⓒ Ⓟ
Poświęcenia dzwonu św. Józefa dokona kard. Henryk Gulbinowicz w niedzielę 5 września podczas uroczystości odpustowych obchodzonych w 10. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w wielkopolskim Lubaszu.
Podczas rozpoczętego dzisiaj w sanktuarium w Lubaszu Wielkiego Odpustu Maryjnego, któremu towarzyszy hasło: „Maryjo – ucz nas Miłości!”, przypada 10. rocznica koronacji cudownego obrazu Lubaskiej Pani koronami papieskimi.
„Dziękujemy Bogu za dar Maryi w Jej cudownym wizerunku, jakim zechciał On nas obdarzyć w Lubaszu” – podkreślił w rozmowie z KAI ks. kan. Symplicjusz Nowak, kustosz sanktuarium. To dziękczynienie jest tym większe, jak zaznacza ks. Nowak, że koronacja, której dokonał w roku jubileuszowym 2000 ówczesny metropolita poznański abp Juliusz Paetz, odbyła się po smutnym fakcie kradzieży koron i sukienek przez złodziei w 1984 r.
Podczas tegorocznego dziękczynienia 5 września uroczystej Mszy odpustowej o godz. 12 przewodniczyć będzie kard. Henryk Gulbinowicz, wrocławski arcybiskup senior, a o godz. 17 wystąpi zespół Arka Noego. Z kolei 8 września, w uroczystość Narodzenia NMP, Mszę św. dla rolników z poświęceniem ziarna odprawi bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Mszy św. dla małżonków z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich przewodniczyć będzie 11 września o godz. 18 Prymas senior abp Henryk Muszyński. Uroczystości odpustowe zakończą się 12 września Mszą św. o godz. 12, którą odprawi bp Tadeusz Werno, biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Uroczyste celebracje liturgiczne podczas Wielkiego Odpustu w Lubaszu sprawowane będą na znajdującym się przed sanktuarium Placu Koronacyjnym, który od 2005 r. nosi imię Jana Pawła II. W jego centralnym punkcie znajduje się ołtarz papieski z poznańskiego spotkania Ojca Świętego z młodzieżą w 1997 r.
Lubasz to miejscowość leżąca na skraju Puszczy Noteckiej, na drodze do Czarnkowa. Tu przed wiekami miała objawić się leśnikowi Maryja, obiecując wszelakie łaski wszystkim, którzy będą się na tym miejscu modlić. Dziś na Krasnym Wzgórzu w Lubaszu wznosi się sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem.
Pierwsza wzmianka o namalowanym na dębowych deskach cudownym obrazie Maryi Królowej Rodzin pochodzi z 1553 r. Początkowo był on umieszczony w drewnianym kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Zygmunta, ufundowanym w XII w. Po pożarze świątyni w 1664 r., z którego obraz ocalał, na tym samym miejscu, w latach 1750-1761, wzniesiono obecny późnobarokowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W głównym ołtarzu świątyni znajduje się cudowny wizerunek Madonny, na co dzień przysłonięty późnobarokowym obrazem przedstawiającym Zwiastowanie NMP. Umieszczono go tu w wigilię Narodzenia NMP (7 września 1761 r.).
Postacie Jezusa i Maryi przyozdobiono po raz pierwszy srebrnymi sukienkami i koronami w drugiej połowie XVIII w., jako dziękczynienie za łaski otrzymywane za pośrednictwem Królowej Rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.