Drukuj Powrót do artykułu

70. rocznica urodzin biskupa Fortuniaka

22 lutego 2009 | 11:44 | zas Ⓒ Ⓟ

Dziękczynną Mszą świętą w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu uczczono w sobotę, 21 lutego, 70. rocznicę urodzin biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, Zdzisława Fortuniaka.

„Ksiądz biskup Zdzisław był uczestnikiem tylu radości i cierpień Kościoła poznańskiego, tylu nadziei i zawodów, pośród których usiłował zawsze ukazywać każdemu Boga jako ostateczny cel ludzkiego życia” – mówił w kazaniu o biskupie Fortuniaku jego zwierzchnik, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że 27-letnią posługę biskupią Jubilata wypełniły „tysiące rozmów wspomaganych przez cierpliwość niezmierną, roztropność, spokój wewnętrzny, jasne widzenie istoty problemów i niezwykłą pamięć ludzi i wydarzeń”.

Hierarcha zaznaczył, że „istnieje ścisła więź między świadectwem wiary biskupa, a świadectwem wiary wiernych”, gdyż „wierni potrzebują słowa biskupiego oraz potwierdzenia i oczyszczenia swojej wiary” wtedy, gdy „sytuacja naznaczona jest obojętnością i ignorancją religijną wielu chrześcijan”.

Uroczystą liturgię abp Gądecki koncelebrował wraz z biskupem Fortuniakiem oraz dwoma pozostałymi biskupami pomocniczymi archidiecezji poznańskiej: Markiem Jędraszewskim i Grzegorzem Balcerkiem, a także członkami Kapituły Katedralnej, proboszczami i zakonnikami.

W podziękowaniu za modlitwę i życzenia bp Fortuniak zacytował słowa Jana Pawła II z jego „Listu do osób w podeszłym wieku”, w którym Ojciec Święty napisał: „Pozwól o Panie Życia, abyśmy umieli cieszyć się każdym etapem naszego życia jako darem niosącym bogate obietnice na przyszłość”.

Biskup Zdzisław Fortuniak urodził się 21 lutego 1939 roku w Wieszczyczynie koło Śremu w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie otrzymał w wieku 24 lat. Pracował w kilku parafiach archidiecezji poznańskiej oraz w miejscowej kurii. 9 maja 1982 roku przyjął święcenia biskupie z rąk ówczesnego metropolity poznańskiego, abpa Jerzego Stroby.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.