105. rocznica urodzin kard. Wyszyńskiego
03 sierpnia 2006 | 22:17 | ast//ter Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski kard. Józef Glemp odsłonił na frontonie kościoła środowisk twórczych rzeźbę kard. Stefana Wyszyńskigo. Warszawskie uroczystości były związane ze 105. rocznicą urodzin sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. – Niech ta rzeźba wzywa przechodniów do modlitwy i do podjęcia wezwań Ślubów Jasnogórskich, które nam zostawił – mówił kard. Glemp podczas poświęcenia popiersia.
Uroczystości związane z urodzinami kard. Wyszyńskiego rozpoczęły się Mszą św. w intencji jego beatyfikacji. W homilii kard. Glemp przypomniał zasługi swojego poprzednika. – Stefan Wyszyński urodził się na początku ubiegłego wieku w rodzinie organisty. W Zuzelskiej parafii wszyscy cieszyli się z narodzin chłopca – mówił Prymas. Kard. Glemp mówiąc o dziecinnych latach Prymasa Tysiąclecia wskazał na wielką wagę wychowania młodego pokolenia. – Któż by pomyślał, że ten chłopiec, który przyszedł na świat w rodzinie organistów, będzie kiedyś formował i wychowywał cały polski naród – podkreślił.
Po Mszy wierni wspólnie z kard. Glempem wyszli przed świątynie, aby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia rzeźby Prymasa Tysiąclecia. – Ta rzeźba, jako szczególny znak wzywa przechodniów do modlitwy, do podjęcia Ślubów Jasnogórskich, które nam zostawił kard. Wyszyński jako program odnowy tej ziemi, a także odnowy naszych serc. Niech budzi gotowość pójścia za Chrystusem – powiedział Prymas Polski.
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych zostało erygowane w 1978 roku właśnie przez Prymasa Tysiąclecia. – Prymas kard. Wyszyński zawsze miał głęboką świadomość pamięci historycznej i kulturowej. W swoim przesłaniu często powracał do dziedzictwa polskiej kultury – powiedział ks. Wiesław Niewęgłowski, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Zdaniem ks. Niewęgłowskiego Prymas Tysiąclecia doskonale wiedział, że kultura była formą przetrwania dla naszego narodu. – Dlatego też, gdy poszedłem do niego w niebezpiecznych latach 70. z pomysłem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, on natychmiast zgodził się – wspomina ks. Niewęgłowski. Prymas Wyszyński był też częstym gościem na Tygodniach Kultury. – Dzisiaj, w 105. rocznicę jego urodzin, myślimy o nim jako o naszym przyjacielu – dodaje duszpasterz twórców.
Rzeźba kard. Stefana Wyszyńskiego jest już drugą rzeźbą na frontonie kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta. Jako pierwsze odsłonięto 13 czerwca br. popiersie Jana Pawła II, w 7. rocznicę poświecenia przez Ojca Świętego kościoła środowisk twórczych. Obydwie rzeźby są autorstwa wybitnego plastyka prof. Gustawa Zemły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.