Rodzina miejscem spotkania i rozwoju – bp Turzyński zaprasza na Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
23 maja 2024 | 11:55 | Family News Service | Bruksela Ⓒ Ⓟ
„Będzie czas na konferencje, warsztaty, wspólną modlitwę, spotkania z tymi, którzy zajmują się problematyką rodzinną. Tematem tegorocznego Kongresu będzie rodzina jako miejsce spotkania i rozwoju” – powiedział Family News Service delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Duchowny zaprosił do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli. Trwają zapisy.
W minionym roku Kongres odbył się w Gdańsku, gdzie zebrało się ponad sześćset osób. W tym roku w ramach siódmej edycji rodziny polonijne z całego świata spotkają się w Domu Notre-Dame du Chant-d’Oiseau w stolicy Belgii. „Chcemy na Kongresach pogłębiać rozumienie chrześcijańskiej wizji rodziny i formować ludzi, którzy w swoich środowiskach będą służyć narzeczonym, małżonkom i rodzinom. Zależy nam także na obecności Polaków z Europy Wschodniej” – podkreślił delegat KEP.
W programie każdej edycji wydarzenia podejmowane są ciekawe tematy dotykające różnych dziedzin życia rodzinnego, prezentowane świadectwa małżonków oraz prowadzone ciekawe warsztaty z zakresu psychologii rodziny. Narzeczeni, małżonkowie oraz całe rodziny mogą znaleźć coś dla siebie, w tym przydatne narzędzia w rozwoju życia małżeńskiego i rodzinnego. Poza tym Kongres jest okazją do mierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami. „Środowisko polonijne duszpasterstwa rodzin podjęło cały szereg inicjatyw, które mają na celu pomóc narzeczonym, ale także małżonkom w różnego rodzaju kryzysach oraz w rozwoju małżeństw chrześcijańskich” – zaznaczył bp Turzyński.
„Wszyscy, którzy bacznie obserwują dzisiejszy świat, zdają sobie sprawę z tego, że jesteśmy na zakręcie, że jest poważny kryzys cywilizacji, wartości, zawirowanie i chaos. I ten kryzys dotyka także rodziny” – podkreślił bp Turzyński i dodał, że działania podejmowane na rzecz małżeństw na emigracji i osób planujących wejść w związek małżeński są odpowiedzią na doświadczane przez nich trudności.
Wśród prelegentów tegorocznego Kongresu znajdą się Aneta i Arkadiusz Siemionkowie, małżeństwo z 23-letnim stażem, rodzice czwórki dzieci, którzy od 20 lat mieszkają w Belgii. Podejmują różnorodne działania na rzecz rodzin, m.in. prowadzą warsztaty przygotowujące do małżeństwa. Organizują też animowane tematyczne randki małżeńskie.
Aneta i Arkadiusz do udziału w Kongresie zapraszają wszystkich, którym leży na sercu dobro małżeństwa i rodziny. „W czasie Kongresu, oprócz wysłuchania interesujących wykładów i warsztatów, będzie też czas na wymianę doświadczeń” – podkreślili małżonkowie w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i dodali, że dla nich cennym elementem Kongresów „są także spotkania osobiste z innymi uczestnikami. Zawiązują się wtedy znajomości i przyjaźnie, na których później rozkwita współpraca”. Podsumowali: „zainwestuj w swoje małżeństwo i swoją rodzinę!”.
Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii. Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży. W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.
Do końca czerwca lub do wyczerpania miejsc trwają zapisy:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxqTbArpLIwulKyLk78As714yi2Y0lSBuTHcpf0ufv9zbzew/viewform
Więcej informacji i szczegółowy program Kongresu:
https://opoka.news/vii-swiatowy-kongres-rodzin-polonijnych-bruksela-2024
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.