Rodzina to wspólnota życia i miłości
27 listopada 2011 | 19:24 | jm Ⓒ Ⓟ
„Naturalna rodzina jest wspólnotą życia i miłości” – powiedział dziś abp Henryk Muszyński. Prymas senior gościł w parafii św. Andrzeja Boboli w Kaczorach. Modlitwa była nawiązaniem do życia niezwykłej błogosławionej – założycielki nazaretanek – Franciszki Siedliskiej, która patronuje nowej świątyni.
Nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” hierarcha stwierdził, że jest ono okazją do większego budowania miłości we wspólnocie parafialnej i narodowej – jako domu nas wszystkich. – Jestem szczęśliwy, kiedy po latach przybywam do miejsc, zastając wybudowany dom Boży. To znak jedności i ciągłości, ale i błogosławieństwa – powiedział abp Muszyński.
Kamień węgielny pod budowę świątyni bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach poświęcił abp Henryk Muszyński 2 października 1994 roku, a 20 sierpnia 2000 roku bp Stanisław Gądecki poświęcił kościół.
– Patronka naszej świątyni powiedziała: „Z Nazaretu wyszło Słowo wcielone, wyszła Miłość na świat cały”. To Najświętsza Rodzina z Nazaretu jest tym fundamentem. Jeśli nie oprzemy na tej Miłości życia rodzinnego, to będzie źle – powiedział proboszcz ks. Hieronim Krawczyński.
Franciszka Siedliska – Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza – urodziła się w ziemiańskiej rodzinie w 1842 roku w Roszkowej Woli koło Nowego Miasta nad Pilicą. Pomimo ciężkiej choroby, która wypełniła jej dzieciństwo, pragnęła wstąpić do klasztoru. Sprzeciw ojca opóźnił tę decyzję. Dlatego zakonnicą została dopiero w 1870 roku. Najpierw jako tercjarka franciszkańska, potem jako twórczyni i organizatorka nowego zgromadzenia zakonnego Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Jej imię zakonne to Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Zgromadzenie podjęło pracę w szkołach, sierocińcach, ochronkach, internatach – m.in. w Rzymie, Stanach Zjednoczonych, Paryżu, Londynie, Krakowie, Częstochowie, Lwowie.
Franciszka Siedliska zmarła 21 listopada 1902 w Rzymie. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II 23 kwietnia 1989 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.