Rodziny ofiar wypadków drogowych u bł. Karoliny
17 listopada 2019 | 19:23 | eb / hsz | Zabawa Ⓒ Ⓟ
Rodziny ofiar wypadków drogowych, przedstawiciele instytucji, które działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach modlili się w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przy pomniku „Przejście” posadzono także drzewo pamięci i zapalono światła symbolizujące ofiary wypadków.
„Dla nas rodziców czas nie goi ran. 6 lat temu w wypadku zginął Piotruś – nasze jedyne dziecko. Miał 22 lata. Wciąż tak samo boli. Tęsknota powala na kolana” – mówi pani Elżbieta, która do Zabawy przyjeżdża z mężem od czterech lat. „Zanim dowiedzieliśmy się o tym miejscu przez dwa lata byliśmy w ciemnym tunelu i szukaliśmy wyjścia. Wciąż słyszeliśmy, że tak miało być, ale ja nie chciałam tego słuchać. Tutaj u bł. Karoliny doświadczyliśmy tego, czego szukaliśmy. Usłyszeliśmy, że każdy ma prawo przeżyć stratę po swojemu, spotkaliśmy rodziców, którzy także stracili bliskich w wypadkach. To nasza nowa rodzina, wspieramy się w trudnych chwilach. Jest ból, jest także nadzieja, że nasz syn jest, czuję jego siłę. Tutaj poczułam, że Bóg jest ze mną i że mnie podniesie” – dodaje pani Elżbieta, która uczestniczyła w rekolekcjach poprzedzających obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział w trakcie Mszy św., że czasami śmierć przychodzi tak bardzo niespodziewanie. „Mocno uświadamia nam to obchodzony dziś Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Życie ludzkie jest kruche i w zasadzie w każdej chwili może się zakończyć. Dlatego przylgnijmy jeszcze bardziej do Boga, stańmy po stronie dobra i prawdy, by w każdej chwili być przygotowanym na śmierć” – dodał w homilii.
Bp Jeż przypomniał, że każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. „Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki. Ci, którzy przeżyli wypadki drogowe jak i ich rodziny, noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych. Dziś szczególnie wyrażamy im naszą bliskość i solidarność, a ofiary wypadków polecamy Bogu w naszej modlitwie” – podkreślił.
Bp Jeż podziękował służbom i ratownikom, którzy niosą pomoc ofiarom wypadków. Ponadto hierarcha apelował o trzeźwość i o przestrzeganie przepisów drogowych. „Prędkość to choroba naszej cywilizacji. Za bardzo się spieszymy, mało medytujemy, mało się modlimy. Pośpiech powoduje, że sami znajdujemy się w zamkniętym kręgu i to się przenosi także na drogi” – powiedział.
W uroczystościach uczestniczył ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. „Z całego serca zachęcam wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się miłością na drodze, na każdej drodze naszego życia” – zaapelował kapłan.
Po Mszy św. przy pomniku „Przejście” zapalono światła pamięci, symbolizujące ludzi, którzy zginęli na drogach w 2018 roku. Posadzono także drzewo pamięci.
„Cieszę się, że w Zabawie jest takie miejsce, w którym ofiary i rodziny znajdują pocieszenie, mogą wyjść z tej ogromnej traumy, mogą wrócić do normalnego funkcjonowania. Dziękuję wszystkim, którzy dbają o to miejsce. Ten pomnik powinien być dla nas hamulcem. Ten symbol powinien nas zmuszać, by jeździć bezpiecznie, aby robić wszystko, żeby nie dochodziło do wypadków. Niech to miejsce będzie lekcją, nauką pokory wzajemnego szacunku i bezpiecznej jazdy” – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
W obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych wpisało się także spotkanie dla młodzieży w Bochni, podczas którego zaprezentowano program edukacyjny Road Show dotyczący bezpieczeństwa na drodze. W tarnowskim seminarium został wystawiony spektakl o przeżywaniu żałoby po stracie bliskiej osoby. Ponadto od piątku w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie odbywały się rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i warsztaty terapeutyczne dla ofiar rodzin wypadków drogowych.
Organizatorami obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych byli Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody organizowali także Krajowy Duszpasterz Kierowców i Miva Polska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.