Rok Jubileuszowy w diecezji opolskiej rozpoczęty
30 grudnia 2024 | 08:21 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
Mszy św. inaugurującej Rok Święty w diecezji opolskiej przewodniczył w wypełnionym wiernymi kościele seminaryjnym w Opolu biskup Andrzej Czaja.
Ordynariusz opolski przypomniał, że liturgia w Opolu była nawiązaniem do aktu dokonanego przez papieża Franciszka w Rzymie. Papież w wieczór wigilijny uroczyście otworzył tzw. święte drzwi do bazyliki św. Piotra. Wcześniej zapowiedział Rok Jubileuszowy w bulli pt. „Nadzieja zawieść nie może”. Ks. biskup podkreślił także, że tegoroczny jubileusz to kontynuacja 50-lecia diecezji opolskiej oraz diecezjalnego etapu Synodu o synodalności.
Tradycja obchodu lat jubileuszowych w Kościele sięga 1300 roku. Wtedy papież Bonifacy VIII ogłosił w Kościele po raz pierwszy Rok Święty rozumiany jako nadzwyczajny czas Bożej łaski. Początkowo miał obowiązywać co sto lat. Potem kolejni papieże ogłaszali go co pół wieku, a od drugiej połowy XV stulecia co 25 lat. I tak jest aż do naszych czasów.
Opolska liturgii rozpoczęła się uroczystym wniesieniem krzyża ofiarowanego opolskiej młodzieży w roku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016). W procesji za nim szli – poza biskupami i księżmi – przedstawiciele różnych ruchów, grup i środowisk działających w diecezji. Ustawiono go obok przeniesionej z katedry gotyckiej chrzcielnicy z XV wieku z najstarszym herbem Opola.
– Rok Jubileuszowy przynosi papieski projekt odbudowy nadziei – mówił w homilii biskup Andrzej Czaja – w świecie, w Kościele, w sercach chrześcijan. Otwierając „święte drzwi” w bazylice św. Piotra, papież rozpoczął jubileusz. Obchód tego roku ma nam wszystkim pomóc w pobudzeniu wielkiej i błogosławionej nadziei, której źródłem jest Bóg. Chodzi o nadzieję Ewangelii, miłości i przebaczenia. Papież mówi o potrzebie przywrócenia klimatu nadziei i ufności w świecie. Jako znaku nowego odrodzenia, którego – pisze papież Franciszek – wszyscy pilnie potrzebujemy.
Musimy uczynić wszystko – dodał – by każdy odzyskał siłę i pewność, by patrzeć z otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym myśleniem w przyszłość.
– Bóg – jak mówi św. Augustyn – nikogo nie opuszcza, nie zostawia. Dopóki opuszczony nie bywa. Chrześcijańska nadzieja nie ustępuje w obliczu trudności. Opieramy nadzieję w Bogu, ponieważ uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam. Mamy pełną ufność na dzień sądu, ponieważ jak On jest, tak i my jesteśmy na tym świecie. Razem, bo on jest z nami. Chrześcijańska nadzieja nie zawodzi i pozwala iść naprzód. (…) Kto nie zna Boga, nie ma nadziei, wiernej nadziei, która podtrzymuje całe życie. Prawdziwą wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg. Żeby mieć więcej nadziei w sercu, trzeba ożywić wiarę.
Na zakończenie liturgii odczytano biskupi dekret ustanawiający w diecezji opolskiej dwanaście kościołów jubileuszowych. Odwiedzający je pątnicy mogą zyskać odpust zupełny za siebie lub za zmarłych.
Należą do nich następujące sanktuaria:
– Sanktuarium św. Anny w Górze Świętej Anny;
– Kościół pw. bł. Bronisławy w Miedzianej;
– Kościół pw. bł. Czesława w Górażdżach;
– Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim;
– Kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu;
– Bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie;
– Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni;
– Kościół pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie;
– Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu;
– Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach;
– Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Fałkowicach;
– Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.
Dekret wyznaczył także cztery inne kościoły jako „oazy duchowości na szlakach wiary”. Są to sanktuaria św. Rity w Głębinowie; św. Józefa w Jemielnicy, św. Anny w Oleśnie i Matki Bożej w Raciborzu.
– Bardzo mi zależy – podkreślił bp Andrzej Czaja na koniec – byście ten jubileusz przeżywali razem, rodzinnie. Byście do tych miejsc rodzinnie pielgrzymowali. Niech to będzie także szansa na odnowienie przeżywania niedzieli.
Wszyscy uczestnicy inauguracji otrzymali „Paszporty pielgrzymów”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.