Rok 2012 na Mazowszu ogłoszono Rokiem kardynała Kakowskiego i S. Ostoi-Kotkowskiego
14 marca 2012 | 15:13 | rm Ⓒ Ⓟ
Rok 2012 ogłoszono Rokiem kardynała Aleksandra Kakowskiego i Stanisława Ostoi-Kotkowskiego na Mazowszu. Zdecydowali o tym radni podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. kard. Kakowski był jednym z trzech dyplomatów, którzy nie opuścili zagrożonej Warszawy, w dodatku zjawił się wśród żołnierzy pierwszej linii w okopach obronnych wokół miasta Radzymin, zaś Ostoja-Kotkowski był twórcą sztuki laserowej i prekursorem grafiki komputerowej.
Kardynał Aleksander Kakowski urodził się 150 lat temu – 5 lutego 1862 r. we wsi Dębiny koło Przasnysza. Był metropolitą warszawskim i dożywotnim prymasem Królestwa Polskiego, jednym z najwybitniejszych Polaków z przełomu XIX i XX wieku. Był głównym konsekratorem arcybiskupa Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Jako metropolita warszawski był inicjatorem budowy wielu kościołów i kaplic, zwołał pierwszy synod plenarny biskupów polskich w Częstochowie. Był inicjatorem utworzenia Muzeum Archidiecezjalnego. Napisał wiele artykułów i rozpraw z zakresu ustawodawstwa kościelnego. Był kawalerem orderu Honoru i Dewocji w Zakonie Maltańskim, został też odznaczony Orderem Orła Białego w 1925 r. Przy jego współudziale w 1925 zawarto konkordat z Watykanem.
W opinii Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, postać księdza kardynała Aleksandra Kakowskiego zasługuje na zaszczytne miano Wielkiego Mazowszanina i zasadne jest ogłoszenie roku 2012 „Rokiem kardynała Aleksandra Kakowskiego na Mazowszu”. – Obchody Roku niewątpliwie przyczynią się do upowszechnienia dorobku wybitnego hierarchy Kościoła katolickiego na ziemiach polskich, patrioty i męża stanu – czytamy w uchwale Sejmiku.
Z kolei Stanisław Ostoja-Kotkowski był twórcą sztuki laserowej i prekursorem grafiki komputerowej. Jego dokonania artystyczne zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na przestrzeni całej historii, ze wszystkich dziedzin sztuki zaledwie dwóch Polaków dostąpiło tego zaszczytu: Fryderyk Chopin i właśnie Stanisław Ostoja-Kotkowski. W 2012 r. przypada 90 rocznica urodzin uczonego. – Mimo jego dorobku, pozwalającego postawić Stanisława Ostoja-Kotkowskiego obok takich postaci, jak Oskar Kolberg, czy Zygmunt Gloger – Stanisław Ostoja-Kotkowski pozostaje osobą mało znaną – czytamy w uchwale. W opinii Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, obchody Roku niewątpliwie przyczynią się do upowszechnienia dorobku tego wybitnego naukowca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.