Drukuj Powrót do artykułu

Rokitno: centralne uroczystości odpustu diecezjalnego ku czci Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

17 czerwca 2018 | 15:54 | wm | Rokitno Ⓒ Ⓟ

Setki diecezjan, kapłani, hierarchowie metropolii szczecińsko–kamieńskiej i zielonogórsko-gorzowskiej, wśród nich biskupi Paweł Socha i Antoni Stankiewicz, którzy obchodzą 60-lecie święceń kapłańskich wzięli udział w centralnych uroczystościach odpustu diecezjalnego ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej oraz dziękczynieniu w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko – kamieński abp Andrzej Dzięga. Kazanie wygłosił bp senior diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Paweł Socha, w którym przypomniał historię rokitniańskiego obrazu, podkreślając, że wpisuje się on w setną rocznicę niepodległości, bo Rokitno uważane było zawsze za duchową stolicę zachodniej Polski.

Wiele słów poświęcił Sł. Bożemu bp. Wilhelmowi Plucie, który tu w Rokitnie w 1984 r. poświecił kaplicę i wskazał, że jest ona domem kapłańskim. „To tu mają przybywać kapłani – cytował Sł. Bożego, bp Paweł – by odkrywać wielkość daru kapłaństwa i pod opieką Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odnawiać w sobie charyzmat dany przez włożenie rąk biskupa”. Bp zakończył homilię zdaniem: „ Podobnie jak Polacy przed 350. laty, tak i my dzisiaj wołamy do Ciebie Matko – daj pokój ludziom 21. wieku” .

Podczas uroczystości, kanclerz kurii biskupiej ks. Piotr Kubiak ogłosił rok jubileuszowy związany z 350-tą rocznicą przeniesienia Cudownego Obrazu do Rokitna z Bledzewa, gdzie wcześniej się znajdował. Rok jubileuszowy potrwa od 18 czerwca 2018 r. do 18 czerwca 2019 r.

Słowa powitania wygłosił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusz Lityński, zauważając, że w narodowe dziękczynienie wpisują się jubileusze święceń kapłańskich biskupów Antoniego Stankiewicza – wieloletniego dziekana Roty Rzymskiej, pochodzącego z ziemi wileńskiej, po wojnie przybyłego na ziemie odzyskane oraz bp. Pawła Sochy pochodzącego z ziemi radomskiej, który całe duchowne życie związał z ziemią lubuską.

Bp Lityński podziękował bp. Stankiewiczowi za to, że przez wiele lat był ambasadorem diecezji w stolicy apostolskiej oraz za wspieranie procesu beatyfikacyjnego sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty. Bp. Sosze, m.in za wydanie książeczki z okazji jubileuszu pt. „Skarbiec mądrości”, zaznaczając, że życie bp. Pawła to jedna wielka księga mądrości, która nie zna słowa – emerytura.

Wierni wysłuchali także listu papieża Franciszka z życzeniami dla biskupów jubilatów. Ojciec Święty przekazał wyrazy łączności za gorliwą posługę, życząc obfitych darów Ducha Świętego i umocnienia w łasce Bożej, obejmując wszystkich, wśród których pełnili i nadal pełnią biskupią misję.

W uroczystości uczestniczyli m.in wojewoda lubuski Władysław Dajczak, parlamentarzyści, służby mundurowe i kombatanci.

Do Rokitna od blisko 350. lat przybywają liczni pielgrzymi, by wypraszać łaski Boże przez wstawiennictwo Matki Cierpliwie Słuchającej.

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany w XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej na drewnie lipowym. – Charakterystycznym elementem przedstawienia jest odsłonięte ucho Maryi, stąd nazwa obrazu: Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. 18 czerwca 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi. We wrześniu 2001 r. papież podniósł kościół w Rokitnie do rangi bazyliki mniejszej. Ogłoszono to 3 maja 2002 r.

Bp Antoni Stankiewicz urodził się w 1935 r. w Oleszczenicach na Wileńszczyźnie. Po II wojnie światowej zamieszkał z rodzicami na Ziemiach Zachodnich w Jemiołowie koło Łagowa Lubuskiego. Studiował na KUL-u i ATK. W 1961 r. uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Pracował w Sądzie Biskupim i w Kurii w Gorzowie. Sakrę biskupią otrzymał z rąk watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone. Jego hasło biskupie brzmi: “Jezu ufam Tobie”

Bp Paweł Socha ur. się urodził się 10 stycznia 1935 r. w Wojsławicach pod Radomiem. Święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka otrzymał 22 maja 1958 r. 16 listopada 1973 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym w nowo utworzonej diecezji gorzowskiej. Święcenia biskupie z rąk kard. Karola Wojtyły otrzymał 26 grudnia 1973 r. w katedrze gorzowskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Facere veritatem in caritate” – czynić prawdę w miłości. Po przejściu na emeryturę bp Paweł Socha nadal udziela się duszpastersko wspierając w posłudze biskupa diecezjalnego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.