Rokitno: główne uroczystości Maryjnego Roku Jubileuszowego
14 czerwca 2019 | 17:42 | kk | Rokitno Ⓒ Ⓟ
Od wtorku 11 czerwca trwają doroczne uroczystości odpustowe w Rokitnie. Składają się na nie pielgrzymki środowiskowe, rekolekcje prowadzone przez ks. Roberta Patro, a także Diecezjalne Dni Młodzieży. Kulminacją wydarzeń odpustowych będą obchody centralne w niedzielę 16 czerwca.
Niedzielne obchody rozpoczną się o godz. 10.00 od wspólnej modlitwy różańcowej i katechezy jubileuszowej wygłoszonej przez ks. Roberta Patro. O godz. 12.00 sumie odpustowej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Po Eucharystii, w programie „Królowej Orła Białego” wystąpi Chór Kameralny „Adoramus” ze Słubic wraz z Rokitniańską Orkiestrą Jubileuszową.
– Rokitno to centrum duchowości. Mówi się, że to Jasna Góra Ziem Zachodnich. Przybywają tutaj nie tylko Lubuszanie, ale także mieszkańcy Wielkopolski, Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego. Przybywają tu pielgrzymki grupowe i pielgrzymi indywidualni – podkreśla bp Tadeusz Lityński. – Zapraszam wszystkich do wspólnego dziękczynienia za to wszystko co dokonało się w Roku Jubileuszowym – dodaje.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa „Archeologia niebiańska” prezentująca przedmioty znalezione podczas prac remontowych w gorzowskiej katedrze.
We wtorek 18 czerwca bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył w Rokitnie mszy św. zamykającej obchody Maryjnego Roku Jubileuszowego ogłoszonego z okazji 350. rocznicy obecności obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.
W 1669 roku opat cystersów z Bledzewa – Kazimierz Opaliński przywiózł obraz Matki Bożej do kościoła w Rokitnie, gdzie wciąż wzrastał kult Maryi i coraz więcej słyszano również o łaskach uzyskanych za jej wstawiennictwem. W 1670 roku komisja teologiczna powołana przez biskupa uznała obraz za cudowny i zadecydowała, że pozostanie on w Rokitnie na stałe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.