Górale w odezwie na Rok Miłosierdzia i 1050. rocznicę chrztu Polski

lk / br, Warszawa, Zakopane, 2016-01-05

"Ślebodni jako nasi Ojcowie stajemy pod Krzyżem, w sercu Polski, tak jak żyjemy pod Krzyżem na Giewoncie, w roku świętym Miłosierdzia, w roku rocznicy Chrztu Polski" - napisali górale ze Związku Podhalan Oddział Zakopane z okazji rozpoczętego w Kościele powszechnym Roku Miłosierdzia Bożego oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

Tekst odezwy odczytają podczas wizyty w Warszawie, gdzie m.in. wezmą udział w modlitwie pod krzyżem papieskim na Placu Piłsudskiego i Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

W odezwie górale deklarują wierność obronie "tradycji, wiary i Ojcowizny".

"Przez lata historii Ojczyzny nasi Ojcowie dumnie stawali zawsze, gdy była taka potrzeba. Dziś górale polscy wciąż z tą samą dumą i honorem i determinacją, pozostają w postawie gotowości do obrony tradycji, wiary i Ojcowizny" - czytamy w odezwie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan.

Jak piszą, współcześnie kontynuują podtrzymywanie dumnej tradycji swoich ojców. "Codzienną pracą, a jak przyjdzie potrzeba i twardą ręką bronić będziemy tożsamości" - deklarują.

W środę 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, górale ze Związku Podhalan Oddział Zakopane przyjadą do Warszawy. Na zakończenie Orszaku Trzech Króli, o godz. 15.00, wezmą tam udział w modlitwie pod krzyżem papieskim na Placu Piłsudskiego.

- Tam wszystko się zaczęło w czasach Jezusa. Tam zaczęła się historia Polski 1050 lat temu, a w 1979 roku Jan Paweł II dał nam nadzieję wolności mówiąc „Nie lękajcie się” - przypomina Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane.

Z placu Piłsudskiego górale przejdą grając i kolędując, pod Pałac Prezydencki. Wieczorem, o godz. 18.00 będą natomiast uczestniczyć w Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu oraz koncercie kolęd i pastorałek po Eucharystii.

"Odpowiedzialni za pamięć i wiarę, stajemy tu w stolicy Polski, by przypominać, że krzyż ten co na Giewoncie i ten co na Placu Piłsudskiego, patrzy na całą Polskę od Tatr po Bałtyku fale i wzywa nas do wolności. Tutaj, u stóp krzyża, rozpoczyna się Wolność. Wolność dla której wzywa nas Chrystus, jest nam dana, a my mamy ją wziąć i nieść innym" - czytamy w tekście orędzia.

Górale zapowiadają swoją obecność na wszystkich najważniejszych uroczystościach religijnym w tym roku w Polsce. Ich delegacja weźmie udział 14 kwietnia w Gnieźnie centralnych obchodach jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Górale pojadą też z pielgrzymką do Częstochowy, by 3 maja na Jasnej Górze uczestniczyć w święcie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W dniach 27-30 lipca będą obecni na głównych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Na tegoroczne Boże Narodzenie będą śpiewać kolędy w Pałacu Prezydenckim, gdzie wezmą też udział w tradycyjnym zdobieniu drzewka ozdobami wykonanymi przez młodzież góralską z Podhala.


Komentarze (1)

teresa

1 rok temu

Ślebodni??? A niby jedna Polska.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook