Od rzymskich piekarzy „chleb gościnności” dla ubogich

(KAI/RV) / mz, Rzym, 2016-01-10

„Chleb gościnności” to niezwykła inicjatywa rzymskich piekarzy w Roku Miłosierdzia. Przyłączyło się do niej już ponad 40 piekarni na terenie Wiecznego Miasta.

Wystawione są w nich kosze, do których można włożyć chleb kupiony dla pielgrzymów, bezdomnych, migrantów czy zwyczajnie dla ludzi znajdujących się w trudnościach.

„Chleb w Rzymie staje się «gościnny». Kto zechce, może kupić bochenek albo i więcej, przy czym każdy z nich jest odpowiednio zapakowany i oznaczymy krzyżykiem. Będzie mógł po niego bezpłatnie sięgnąć pielgrzym czy ktoś potrzebujący" - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący związku rzymskich piekarzy Bernardino Bartocci. Według niego jest to gest symboliczny, harmonizujący z tym wielkim wydarzeniem, jakim jest Jubileusz Miłosierdzia.

"Jest to gest prosty, ale nas piekarzy napełnia dumą. Pamiętam, że gdy Janowi Pawłowi II ofiarowaliśmy szopkę wykonaną z chleba, powiedział, że «Betlejem» znaczy właśnie «Dom Chleba». Przypomina nam to o wielkim znaczeniu chleba dla każdego człowieka, zarówno duchowym, jak i materialnym” - podkreślił B. Bartocci.

Komentarze (1)

amen

1 rok temu

"podobną" akcję przeprowadzała pewna firma w Poznaniu. Oferowała chleb od ceny, którego jakaś część miała iść na konto Caritas. Chleb był ze 2 razy droższy, twardy (nie "schodził", co nie powinno dziwić) a konto Caritasu może szło kilkanaście groszy. Niestety była to więcej akcja biznesowa i promocyjna niż charytatywna, i całe szczęście więcej już nie powtórzona.

Wydać ponad 2 zł więcej, z czego drobna część trafi do potrzebujących, i jeszcze męczyć się ze starym chlebem, jaki w tym sens?

Podobnie w opisanej akcji, jaki jest w niej udział rzymskich piekarzy, czy dokładają się czy tylko wystawiają kosze?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook