Polski misjonarz z Arktyki Kanadyjskiej Misjonarzem Miłosierdzia

ks.mf / br, Częstochowa, 2016-01-11

Ks. Marcin Rumik, kapłan archidiecezji częstochowskiej, pracujący aktualnie na misjach w Arktyce Kanadyjskiej, został mianowany Misjonarzem Miłosierdzia.

O decyzji Ojca Świętego Franciszka ks. Rumika poinformował w osobistym liście abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

„Posługę Misjonarza Miłosierdzia będę pełnił w obecnym miejscu mojej pracy duszpasterskiej, w misyjnej diecezji Churchill - Hudson Bay w Arktyce Kanadyjskiej, przybliżając Miłosierdzie Boże Inuitom - rdzennym mieszkańcom tej ziemi” – mówi KAI ks. Marcin Rumik.

Ks. Marcin Rumik pochodzący z archidiecezji częstochowskiej, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach, urodził się 26 grudnia 1981 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 maja 2007 r. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie z rąk abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie, w parafii św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Pełnił funkcję moderatora rejonowego Ruchu Domowy Kościół i moderatora Diakonii Ewangelizacyjnej. Po przygotowaniach w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wyjechał w 2012 r. na misje wśród Inuitów (Eskimosów) w Arktyce w regionie Kivalliq w diecezji Churchill Hudson Bay.

Na tej misji w głównym kościele pod wezwaniem Maryi Matki („Mary our Mother”), Msza św. jest sprawowana codziennie. Odbywa się tam także regularna katechizacja dzieci i dorosłych. Pod swoją opieką duszpasterską ks. Marcin ma także inne stacje misyjne z przyległymi wioskami i osadami. Regularnie odwiedza najstarszą misję katolicką w regionie Chesterfield Inlet, oddaloną w linii prostej od Rankin Inlet o 92 km oraz rzadziej odwiedzane ze względu na duże odległości misje w Baker Lake (300 km) i Whale Cove (259 km). Oprócz zajęć duszpasterskich zadaniem misjonarza jest także uczestnictwo w integracji z Inuitami, m.in. poprzez udział w tradycyjnych połowach na zamarzniętych taflach jezior.

Pionierską działalność misyjną w tym regionie wśród Inuitów rozpoczęli Oblaci Maryi Niepokalanej w 1912 r.

 

Komentarze (2)

KETNA

1 rok temu

Ojcowie Oblaci wola poslugiwac w bogatych polskich parafiach Kanady, anizeli pracowac na dalekiej Arctyce wsrod tubylcow, Tym samym zmieniajac wole zalozyciela Swietego Eugeniusa De Mazenod.
To nie przesada. Bogato ilustrowany kalendarz wydany Kanadzie, przez Polskich Ojcow Oblatow nic nie wspomina o pracy wsrod Indian kanadyjskich

Odpowiedz

KETNA

1 rok temu

Chociaz ten wspanialy kalendarz nie wspomina o pracy polskich Oblatow wsrod Indian kanadyjsich, to jednak przepraszam, doczytalem sie, ze rzeczywiscie na ten czas na dalekiej polnocy kanady pracuja polscy Oblaci na czele z Ksiedzem Biskupem A. Krotki, Razem z bratem zakonnym wlacznie dziesieciu kaplanow.Przepraszam za pomylke - bylem zbyt pochopny.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook