Ochrona środowiska dziełem miłosierdzia

RV / br, Filadelfia, 2016-02-27

Ochrona środowiska dziełem miłosierdzia Fot. Krzysztof Wieczorek - fotoKAI

„Troska o stworzenie jako dzieło miłosierdzia” to temat wielkopostnego spotkania na amerykańskim uniwersytecie Villanova w Filadelfii, gdzie swoimi przemyśleniami nad związkiem między ochroną przyrody a miłosierdziem podzielił się kard. Peter Turkson.

Za punkt wyjścia swojego wystąpienia przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wziął fragment encykliki „Laudato si’”, w którym Franciszek zwraca uwagę, że życie człowieka opiera się na trzech podstawowych relacjach: z Bogiem, bliźnimi i ziemią. Obecny kryzys, jakiego jesteśmy świadkami, spowodowany jest tym, że zbyt wiele eksploatujemy, a za mało chronimy środowisko, co ma zastraszające konsekwencje dla biednych i dla całej naszej planety.

W kontekście trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia kard. Turkson zauważył, że zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska winno się inspirować postawą Dobrego Pasterza troszczącego się o swoje owce. W swojej encyklice Ojciec Święty pyta: „Jaki świat chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom?”. To właśnie pamięć o najsłabszych skłoniła Papieża, by „troskę o nasz wspólny dom” nazwać „ósmym uczynkiem miłosierdzia”. Tak więc chrześcijanin angażujący się w ochronę środowiska włącza się tym samym w wielkie dzieło miłosierdzia samego Stwórcy.

Komentarze (1)

teresa

9 miesięcy, 1 tydzień temu

Kiedy człowiek uświadomi sobie jak wielkim darem od Boga jest nasza błękitna planeta Ziemia zrozumie, że czynić ją sobie poddaną nie znaczy niszczyć i grabić .Pamiętajmy ,że Adam i Ewa mieszkali w jaskiniach, polowali z oszczepami,opanowali sztuka krzesania ognia itd. Możemy domniewywać,że nie byli zbytnio rozgarnięci. Zatem w dzisiejszych czasach powinno być dobrze,ekologicznie i mądrze.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook